Biznis

Banke

EU se drži plana rekapitalizacije banaka

EU se drži plana rekapitalizacije banaka

Jedan je kamen spoticanja cijena koju će banke u konačnici morati platiti za dobivanje državne pomoći, s time da Komisija trenutno zagovara još više kamate od onih koje su predložile same vlade zemalja članica

U novim smjernicama za planove dokapitalizacije bankovnog sektora Europska će se komisija idući tjedan suprotstaviti pritiscima zemalja članica i ustrajati na glavnim zahtjevima vezanim uz uvjete za dodjelu pomoći posrnulim bankama, prenosi Totalportal.hr .

Europska povjerenica za zaštitu tržišnog natjecanja Neelie Kroes u ponedjeljak bi trebala objaviti smjernice za pomoć bankovnom sektoru u uvjetima sve snažnijih pritisaka na Komisiju da odobri podršku bankama koju predlažu Francuska, Njemačka, Austrija i druge zemlje suočene s financijskom krizom.

Jedan je kamen spoticanja cijena koju će banke u konačnici morati platiti za dobivanje državne pomoći, s time da Komisija trenutno zagovara još više kamate od onih koje su predložile same vlade zemalja članica.

Kroes je tako u govoru u petak u Luxembourgu kazala kako za banke koje čvrsto stoje na nogama Komisija prihvaća formulu koju je osmislila Europska središnja banka (ECB), a koja predviđa kamatu od šest do devet posto. No, također je ponovila svoje stajalište da bi ta razina trebala biti revidirana naviše, ovisno o profilu rizika svake banke korisnice pomoći.

"To se neće promijeniti. Kroes po tome pitanju neće uzmaknuti", izjavio je jedan izvor blizak Komisiji za novinsku agenciju Reuters. Prema tome izvoru, Komisija u ponedjeljak vjerojatno neće predložiti neku konkretnu kamatnu stopu, no Kroes osobno zagovara stopu od oko 10 posto.

Usporedbe radi, Njemačka predlaže stopu od 5,5 posto i 8,5 posto za dvije tranše gotovine u visini ukupno osam milijardi eura potpore za Commerzbank. Austrija traži stopu od osam posto, te otplatu s počekom od pet godina u nominalnoj vrijednosti pomoći za Erste Bank.

"Cijena kapitala jedan je od glavnih čimbenika kojima banke međusobno konkuriraju te moramo biti sigurni da takve državne dokapitalizacije neće postati trajno obilježje europskih financijskih tržišta", kazala je Kroes.

 


Reci što misliš!