Biznis

Zračni promet

Kroz Zračnu luku Zadar u prošloj godini prošlo rekordnih 160.000 putnika

Kroz Zračnu luku Zadar u prošloj godini prošlo rekordnih 160.000 putnika

Uprava Zračne luke, s direktoricom Katicom Pupić-Bakrač, ove se godine nada prometu od 200-tinjak tisuća

Prošle je godine kroz Zračnu luku Zadar prošlo 160 tisuća putnika čime je zabilježen najveći rekord u povijesti luke čak i u odnosu na najbolju 1986. godinu, kad je prevezeno 146 tisuća putnika.

U postocima, lanjski porast prometa iznosi oko 50 posto od čega je tek oko sedam posto u domaćem prometu, a ostatak se odnosi na međunarodni promet.

Stagnacija poslovanja u zadarskoj zračnoj luci započela je prije 15-ak godina, a najviše otkad je domaća aviokompanija Croatiairlines počela ukidati međunarodne linije za Zadar. U 2006. godini, primjerice, luka je imala pad u poslovanju za čak 28 posto, jer je prevezeno samo 58.659 putnika.

Porast prometa započeo je prije nekoliko godina dolaskom niskotarifnih avioprijevoznika od Ryanaira, koji prevozi putnike iz Dublina i Londona, te njemačkog Germanwingsa, Sky Europea, Atlant Soyuza do Dubrovnik airlinesa koji s dva međunarodna čartera dovozi putnike iz Marseillesa i Liona. Od lanjskoga srpnja slijeću i "iljušini 86", najveći zrakoplovi koji su dosad slijetali na ovu zračnu luku.

Da im se isplati letjeti do Zadra dokazuje i najava Ryanaira da će od proljeća još povećati broj letova, pa će iz Londona u Zadar polijetati pet puta tjedno, a ne tri puta tjedno kao prošle godine. Lanjske je godine Croatiaairlines ukinuo jedinu preostalu međunarodnu liniju za Zadar, no planiraju da će tijekom turističke sezone povećati broj letova iz Zagreba za Zadar i obrnuto.

Uprava Zračne luke, s direktoricom Katicom Pupić-Bakrač, ove se godine nada prometu od 200-tinjak tisuća, što su, s obzirom na porast posljednjih godina, vrlo realne procjene.

Osim privlačenja niskotarifnih kompanija, dosta se radilo i na promidžbi Zadra na turističkim sajmovima kao i na medijskoj promidžbi pa je Zadar postao jedna od vrlo omiljenih destinacija stranih turista.

Trebalo je ulagati i u aerodromsku infrastrukturu. U posljednje dvije godine izgrađen je VIP-terminal, zgrada za prihvat putnika generalne i business avijacije, koji je ujedno i prvi VIP-terminal namijenjen posebnim putnicima u jednoj od zračnih luka u Hrvatskoj.

Zgrada putničkoga terminala za odlazak putnika proširena je za 200 metara četvornih, parkirališni prostor dobio je još 300 mjesta, a proširen je i obnovljen aerodromski restoran.


Reci što misliš!