Energetika
Solarne elektrane - energija budućnosti iz Sahare
Solarni sustavi u sklopu tog 400 milijarda eura vrijednog projekta imaju golem potencijal, kazao je zamjenik njemačkog ministra za okoliš Matthias Machnig
Dalekovidni planovi o opskrbi Europe strujom proizvedenom u solarnim elektranama u Sahari otvaraju prozor u sjajnu budućnost, ali ne smiju zasjeniti druge mogućnosti korištenja obnovljivih izvora, upozoravaju stručnjaci, javlja HTV
Solarni sustavi u sklopu tog 400 milijarda eura vrijednog projekta imaju golem potencijal, kazao je zamjenik njemačkog ministra za okoliš Matthias Machnig.
Četvrtina globalne opskrbe električnom energijom
Projekt Desertec Industrial Initiative (DII) podupire 12 većinom njemačkih kompanija iz inženjerskog, energetskog i financijskog sektora, a dobio je i potporu tvrtki u Alžiru i Španjolskoj te dužnosnika u Egiptu i Jordanu. U sklopu toga projekta, koji bi trebao biti dovršen do 2050., instalirat će se solarne elektrane diljem sjeverne Afrike i Bliskog istoka, a dobivenu energiju dijelit će zemlje domaćini i njihovi privatni partneri.
Ta tehnika, poznata kao solarno termalno generiranje električne energije (STEG), koristi se refleksijom sunčeva svjetla za zagrijavanje tekućinom punjenih cijevi, što stvara paru koja pokreće generatore. Plan obuhvaća i gradnju postrojenja za desalinizaciju vode za zemlje domaćine.
Podržavamo i pozdravljamo tu inicijativu, kazao je glasnogovornik Greenpeacea Andree Boehling, ocijenivši da bi pustinjska solarna energija mogla biti izvor oko četvrtine globalne opskrbe električnom energijom.
Klađenje na više konja - dobitna kombinacija
Matthias Fawer, koji pokriva sektor održive energije za privatnu švicarsku banku Sarasin, izjavio je kako DII počiva na vizionarskom konceptu, ali je naglasio kako to nije jedino rješenje. Ne bih se kladio samo na jednog konja. No također je važan razvoj energetskih parkova u Sjevernom moru i geotermalnih postrojenja tamo gdje je to prikladno. To je održiva kombinacija koja daje čvrste temelje obnovljivoj energiji, kazao je.
Studija koju su proveli Desertec, Greenpeace i Institut za istraživanja okoliša u Wuppertalu pokazala je da bi taj projekt mogao rezultirati stvaranjem dva milijuna novih radnih mjesta. Prema riječima glasnogovornika Deserteca Tima Hufermanna, zemlje proizvođači iskoristile bi 80 posto dobivene električne energije, dok bi ostatak trebao zadovoljiti 15 posto europskih potreba.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!