Istraživanje
Hrvatska ima najveća porezna davanja na svijetu!
Istraživanje otkriva kako je globalno, u prosjeku, u usporedbi s 2008. godinom najviša stopa poreza za dohodak pala za 0.3 posto u 2009. godini na prosječnih 28.9 posto
Istraživanje otkriva kako je globalno, u prosjeku, u usporedbi s 2008. godinom najviša stopa poreza za dohodak pala za 0.3 posto u 2009. godini na prosječnih 28.9 posto.
KPMG International donosi istraživanje za razdoblje od 2003. do 2009. godine sa pregledom trendova stopa poreza na dohodak i socijalnih davanja u svom novom izvještaju 'Individual Income Tax and Social Security Rate Survey 2009'. Istraživanje je uključilo 86 država, koncentrirajući se na najviše stope poreza na dohodak.
Globalni pad najviših stopa poreza na dohodak koji je zabilježen posljednjih sedam godina mogao bi završiti zbog potrebe pronalaženja novih izvora prihoda za budžete i različite poticaje vlada te ta promjena može imati utjecaj na programe međunarodnih izaslanja djelatnika i buduće globalne trendove mobilnosti radne snage, glavni je zaključak nove studije objavljene od strane KPMG International.
Istraživanje otkriva kako je globalno, u prosjeku, u usporedbi s 2008. godinom najviša stopa poreza za dohodak pala za 0.3 posto u 2009. godini na prosječnih 28.9 posto.
'U trenutnom ekonomskom okruženju gdje se vlade suočavaju sa povećanim deficitima budžeta te trebaju pronaći sredstva za različite programe ekonomskih poticaja, postaje jasno da se neke vlade okreću prema onima koji najviše zarađuju kako bi povećale porezne prihode,' izjavila je Rosheen Garnon, voditelj globalnog International Executive Services odjela, te partnerica tvrtke KPMG u Australiji.
Prema KPMG studiji, iako su stope u padu, državljani Europske Unije i dalje plaćaju najviši porez na dohodak, prosječno 36 posto u 2009. godini.
Uzimajući u obzir stope poreza na dohodak i socijalnih davanja za zaposlenike sa prihodima do 100.000 američkih dolara, države sa najvišim stopama davanja u svijetu su Slovenija (54.9 posto), Hrvatska (53.5 posto) te Mađarska (48.1 posto).
Paul Suchar, partner u Odjelu poslovnog savjetovanja KPMG-a u Hrvatskoj, napominje kako je istraživanje zaključeno prije 1. kolovoza 2009. godine te da u ukupnoj stopi od 53.5 posto za Hrvatsku nije uključen novouvedeni tzv. 'krizni' porez.
Uključimo li u navedenu stopu 4 posto kriznog poreza, Hrvatska preuzima prvo mjesto kao država sa najvećom stopom poreznih davanja u svijetu.
Paul Suchar također napominje da, uzimajući u obzir tako visoku poreznu obvezu, ne iznenađuje činjenica da su porezni obveznici u Hrvatskoj vrlo kreativni u svojem poreznom planiranju.
Vezane vijesti
-
-
Ujedno se prag za oporezivanje dohotka najvišom stopom od 40 posto sa sadašnjih 8.800 kuna podiže na 13.200 kuna
-
-
Od ove godine poduzetnici koji su poslovali s dobiti mogu izbjeći plaćanje poreza ako ostvarenu dobit pretvore u kapital do 31. listopada
Izdvojeno
-
Odrađen je još jedan turnir u boćanju “Sv.Krševan”, 21. po redu, na terenu B.K. “Brodarica” u kojem je sudjelovao 16 ekipa pod budnim okom sudca Petra Žužu.
-
EUROPE DIRECT Zadar za posjetitelje je pripremio EU publikacije i prigodne poklone i iznenađenja. Sretnu ruku posjetitelji će moći okušati na prigodnoj tomboli, a praznih ruku s događanja neće otići ni najmlađi posjetitelji.
-
Otkrijte čaroliju A'marendi, već dobro poznatog dnevnog menija u Restoranu A'mare u Zadru.
-
U subotu, 23. studenog 2024., u Krav Maga Combat centru u Zadru, održan je besplatni seminar samoobrane za žene pod nazivom "Snaga je u gardu, ne u sili", povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Reci što misliš!