Korupcija
SAD i EU neće financirati RH
Stoga će njihovi politički predstavnici ubuduće pažljivije raspolagati novcem američkih i europskih poreznih obveznika, pa će fondovi namijenjeni Hrvatskoj presušiti
Europski parlamentarci zabrinuti su zbog nedostatka reformi i političke korupcije u samom vrhu hrvatske Vlade, doznajemo od predstavnika think-tanka Adriatic instituta iz Rijeke koji su prošloga tjedna boravili u Bruxellesu.
'Pojavljuju se i prvi znakovi oklijevanja u daljnjem slanju novca poreznih obveznika zemalja članica EU-a neodgovornoj i kompromitiranoj hrvatskoj Vladi', poručuju iz Adriatic instituta. Vodstvo ovoga think-tanka upozoreno je i na hrvatsko odugovlačenje s hvatanjem ukoštac sa strukturnim reformama koje su po mišljenju briselske birokracije nužne za naše gospodarstvo.
'Parlamentarci su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog neefikasnosti hrvatske Vlade u razotkrivanju političke korupcije i organiziranog kriminala', rekla je Nataša Srdoč, suosnivačica i predsjednica Adriatic instituta, dodajući da je poseban naglasak stavljen na kompromitirani ugled Vlade serijom teških optužbi za korupciju u njenim redovima. Zabranjeno bogaćenje hrvatskih političara i njihovih partnera u zločinu preko javnih poduzeća i privatnog sektora trebalo bi odmah biti razotkriveno, smatraju u Bruxellesu.
Adriatic institut stoga predlaže osnivanje nezavisne skupine za borbu protiv kriminala, sastavljene od časnih i neokaljanih hrvatskih sudaca, koja bi radila pod okriljem SAD-a i EU-a. Cilj rada te komisije bilo bi utvrđivanje porijekla golemog bogatstva nekih hrvatskih političara. Europska unija već se opekla s preranim primanjem korumpiranih Bugarske i Rumunjske, pa istu grešku ne želi napraviti s Hrvatskom. Nevoljkost Hrvatske u borbi protiv korupcije s prijekorom se gleda i u NATO-u, čija smo novopečena članica.
Stoga će njihovi politički predstavnici ubuduće pažljivije raspolagati novcem američkih i europskih poreznih obveznika, pa će fondovi namijenjeni Hrvatskoj presušiti. Od Hrvatske se očekivalo da novac koji dobije upotrijebi za provođenje reformi te da one daju rezultata. Riječ je o ključnom uvjetu za ljude s obje strane Atlantika za odgovorno raspolaganje njihovim novcem.
Vezane vijesti
-
-
Vezano za afere u Hrvatskim vodama, spominje se Luka Bebić, a u Hrvatskim poštama su tu Mateo Beusan, Jadranko Mijalić, Robert Jukić, Ratko Maček
-
Zbog izvlačenja 35.5 milijuna kuna iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) u tzv. aferi Remorker na osam godina zatvora na zagrebačkom Županijskom sudu u srijedu je nepravomoćno osuđen bivši čelnik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadan Vidošević.
-
Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica izjavio je u srijedu da u Ministarstvu ne mogu biti u potpunosti zadovoljni s izvješćem GRECO-a i poručio da su potrebni zakoni u proceduri pa će iduće izvješće GRECO-a, gdje će sve te preporuke biti ispunjene, biti puno bolje.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!