Biznis

Uzgoj ribe

Uzgajivači tune smatraju da će 2010. biti krizna godina

Uzgajivači tune smatraju da će 2010. biti krizna godina

Uz to su i otkupne cijene na japanskom tržištu znatno pale, tako da će ovu godinu, u plusu moći završiti samo najvještiji

Vrijeme je izlova tuna. Ovogodišnja hrvatska kvota je prepolovljena u odnosu na prošlogodišnju - iznosi 395 tona, lovostaj je produljen na čak 11 mjeseci, smanjena je flota, povećana minimalna ulovna težina ribe - sve su to međunarodne mjere za zaštitu plavoperajne tune koje su hrvatske uzgajivače dovele u težak položaj, javlja Radio Zadar

Uz to su i otkupne cijene na japanskom tržištu znatno pale, tako da će ovu godinu, u plusu moći završiti samo najvještiji.

A da će biti među njima nadaju se "Kali tuna" i "Jadran tuna" koje ovih dana izlovljavaju ribu iz kaveza i šalju je u Japan ,sve pod budnom prismotrom međunarodnih promatrača. Zbog ovakvih okolnosti županijski Ceh ribara pokušava pomoći, pa mjerodavnom Ministarstvu predlažu da i uzgajivači tuna uđu u sustav poticaja.

Predsjednik Ceha Edison Boško kaže kako nije pošteno da država daje samo prerađivačima, a uzgajivače su isključili iz potpore i traže da im se pomogne kao i tvornicama. Navodi kako su i uzgajivači dio tržišta, troše velike količine sitne plave ribe, a cijene tuna su prepolovljene.

U Ministarstvu poljoprivrede i ribarstva međutim doznajemo kako ovakav prijedlog neće proći, jer je teško poticati nešto što međunarodna organizacija stalno ograničava, ali zato smo odlučili uzgajivačima pomoći na drugi način, kaže Vlasta Franičević, načelnica Odjela za akvakulturu.

"Troškovi za promatrače su vrlo skupi, a uzgajivači ih moraju plaćati sami, pa ćemo to sufinancirati sa 80 posto." -navodi Franičević

Troškovi boravka ICCAT-ovih promatrača naime, godišnje se po jednom uzgajivaču penju do 20 tisuća eura, kaže Franičević, tako da nije riječ o malim sredstvima.

Suprotno najavama uzgajivača načelnica Franičević, smatra kako uzgajivači možda ipak ovu godinu neće završiti s lošim rezultatima. Uz spomenute mjere uvest će se i više reda na ovo tržište, smatra ona. Da nije sve tako crno kaže, govori i činjenica da su Japanci i ove godine došli po jadransku tunu u Zadar i Split unatoč zalihama, kojih, kažu, imaju dosta.


Reci što misliš!