Biznis

Zarada i potrošnja

Cijene više za 0,5%, a plaće manje za 0,9%

Cijene više za 0,5%, a plaće manje za 0,9%

Tako je stopa inflacije na godišnjoj razini u siječnju od 1,1% smanjena za 0,8% u odnosu na prosinac, kada je iznosila 1,9%

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u Hrvatskoj su u siječnju u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku bile više za 0,5%. Na godišnjoj su razini, u odnosu na siječanj 2009., više za 1,1%, dok su u godišnjem prosjeku više za 2,2%, objavio je danas Državni zavod za statistiku, prenosi HTV

Tako je stopa inflacije na godišnjoj razini u siječnju od 1,1% smanjena za 0,8% u odnosu na prosinac, kada je iznosila 1,9%.

Po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje, u siječnju ove u odnosu na prosinac prošle godine, na porast indeksa potrošačkih cijena najviše su utjecale cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva (više cijene plina i tekućih goriva), koje su povećane 2,8%. Slijede cijene prometa koje su porasle 1,8% (više cijene goriva) te cijene prehrane i bezalkoholnih pića koje su veće za 1% (više cijene povrća).

Cijene pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja te cijene zdravstva u siječnju su u odnosu na prosinac u prosjeku bile više za po 0,5%. Cijene ostalih dobara i usluga više su u prosjeku 0,4%, alkoholnih pića i duhana 0,2%, a cijene rekreacije, kulture i ugostiteljskih usluga više su za po 0,1%.

Porast indeksa potrošačkih cijena u siječnju u odnosu na prosinac ublažile su cijene odjeće i obuće, koje su niže 7,1% (sezonska sniženja). Istodobno su cijene komunikacija i cijene obrazovanja ostale na razini iz prosinca.

U okviru indeksa potrošačkih cijena, cijene dobara u siječnju su u odnosu na prosinac u prosjeku više za 0,5 posto, a cijene usluga više su za 0,4 posto.

Na godišnjoj su razini, pak, u siječnju ove u odnosu na siječanj prošle godine, najviše porasle cijene alkoholnih pića i duhana, za 8,5%, dok su cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva te prometa veće za po 5%.

Na godišnjoj su razini povećane i cijene zdravstva (3,7%), ugostiteljskih usluga (3,1%), rekreacije i kulture te obrazovanja za po 1,7%, pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje 0,5% te cijena komunikacija za 0,1%.

Pad cijena po glavnim skupinama potrošnje statistika na godišnjoj razini registrira kod odjeće i obuće (4,8%) te kod prehrane i bezalkoholnih pića (2,6%).

Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj isplaćena za prosinac iznosila je 5.362 kune, objavio je Državni zavod za statistiku. Usporedba s prosječnom neto plaćom za studeni pokazuje nominalni pad od 0,4%, odnosno bila je manja 23 kune.

Pad na godišnjoj razini prosinačke plaće u odnosu na 2008. je 0,9%, kada je prosječna plaća iznosila 5.410 kuna, odnosno bila je veća 48 kuna.


Reci što misliš!