Biznis

Udruge protiv Zakona o golfu

Hrvatska - mala zemlja za veliko golf igralište

Hrvatska - mala zemlja za veliko golf igralište

"Zakon o golf igralištima u 13. članaka ima više rupa nego jedno prosječno golf igralište"


Iako je Zakon o golf igralištima donesen još prije dvije godine, u saborskoj proceduri već su se našle i njegove izmjene. No, ako se pita nevladine udruge Zelenu akciju, GONG i Tranparency International i te izmjene nisu dovoljno dobre.

'Hrvatska - mala zemlja za veliko golf igralište', prigodan je slogan kojim su nevladine udruge još jednom željele upozoriti na štetnost Zakona o golf igralištima koji se trenutno nalazi u saborskoj proceduri i prolazi rasprave na saborskim Odborima.

Na stare probleme od od nebrige za zaštitu okoliša preko pogodovanja investitorima do mogućnosti izvlaštenja i gradnje udruge su upozorile na press konferenciji pred Saborom, pri čemu su, izveli i mali performans. Naime, aktivistima koji su glumili turiste članovi udruga protumačili su da je Zakon o igralistima za golf hrvatski turisticki proizvod te im je tom prilikom urucen originalni hrvatski suvenir - primjerak doticnoga Zakona.

'S obzirom da je zakon upućem u hitnu proceduru, treba biti hitno izglasan, zato smo i ovdje, ali vidim, došli su i neki turisti, pa da i njima predstavimo novu turističku parolu Hrvatske: mala zemlja za velika golf-igrališta', poručila je Jagoda Munić iz Zelene akcije .

Udruge su još jednom pojasnile da se u novom prijedlogu zakona 'jedinicama lokalne samouprave praktički nameće obveza da o svom trošku planiraju kompletnu infrastrukturu za privatni komercijalni projekt, za što ne postoji opravdanje, te ih dodatno osiromašuje. Nadalje, omogućuje se jedinicama lokalne samouprave da prodaju zemljište u svom vlasništvu golf investitorima bez javnog natječaja što otvara prostor za korupciju. Također se i dalje potencijalnom investitoru omogućava kupnja neurbaniziranog zemljišta, od čega se dio može urbanizirati bez ikakvih dodatnih troškova.'

'Osim što imamo prekomjeran broj igrališta u našim prostornim planovima, ona su izrazito velika. Tako da recimo prosječna veličina igrališta planiranog u Istri je 100 hektara, a u susjednoj Sloveniji je 50 hektara. Razlog tome što se kod nas omogućava gradnja apartmana, hotela i vila na golf igralištima i to je zapravo i svrha ovog zakona - da se omogući gradnja i prenamjena poljoprivrednog i šumskog zemljišta, rekla je Munić.

Da novi prijedlog Zakona o Golf igralištima ipak neće tako lako proći kroz saborsku proceduru pokazao je i saborski Odbor za turizam koji je izmjene odbacio te zatražio ukidanje postojećeg zakona. S time se slažu i udruge koje su zatražile povlačenje izmejna iz procedure te ukidanje postojećeg zakona. 'Zakon o golf igralištima u 13. članaka ima više rupa nego jedno prosječno golf igralište', zaključio je Zorislav Antun Petrović iz Transparency Internationala.


Reci što misliš!