Nastavljaju se pregovori
Propali pregovori Vlade i MOL-a oko plinskog biznisa
Navodno bi mađarska strana mogla pristati na poskupljenje plina od kojih deset posto, iako se u posljednje vrijeme špekulira kako bi poskupljenje moglo biti i do 30 posto
U današnjoj rundi pregovora između predstavnika hrvatske Vlade i mađarskog MOL-a oko plinskog biznisa, nije postignut nikakav dogovor, a pregovori se nastavljaju sljedeći tjedan, doznaje HRT iz izvora bliskih Vladi. Prema neslužbenim informacijama navodno je u pregovorima iz MOL-a poručeno da Vlada ili preuzme tvrtku Prirodni plin ili da ta tvrtka i dalje ostane u okviru Ine, ali ako se odobri poskupljenje plina za kućanstva.
Kako prenosi HRT, predstavnici hrvatske strane isticali su da Ina plaća puno manju rudarsku rentu za vađenje nafte i plina od uobičajenih u Europi te da oko 65 posto potrošnje Hrvatska zadovoljava domaćim plinom čija je proizvodnja znatno jeftinija od cijene uvoznog ruskog plina.
Navodno bi mađarska strana mogla pristati na poskupljenje plina od kojih deset posto, iako se u posljednje vrijeme špekulira kako bi poskupljenje moglo biti i do 30 posto.
Podsjetimo kako je nedavno izlaganje ministra gospodarstva Đure Popijača dovelo do zaključka da Vlada od Ine neće otkupiti plinski biznis, već će ga u dogovoru s MOL-om prodati drugom ponuđivaču. Ministar je tada najavio i poskupljenje plina za kućanstva.
"Moguća su različita rješenja jer je pri kraju gradnja interkonekcije između Hrvatske i Mađarske, što je pretpostavka za liberalizaciju tržišta plina i dovođenje drugih isporučitelja tog energenta", kazao je tada ministar Popijač na pitanje o otkupu plinskog biznisa koji bi se trebao dogoditi 1. prosinca.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Rok za dostavu uzoraka je 24. ožujka 2025. godine. Uz maslinare iz svih sedam jadranskih županije Hrvatske, očekujemo sudjelovanje maslinara i iz susjednih zemalja Slovenije, BiH i Crne Gore, kaže Benito Pucar. Kako i gdje dostaviti uzorke?
-
Nalazimo se u razdoblju u kojem će izdvajanja za obranu doseći razine kakve nismo vidjeli od Hladnog rata, a Hrvatska će to pratiti, kazao je u utorak premijer Andrej Plenković
-
Ove godine, za razliku od prošlogodišnjeg oduševljenja pobjedničkom pjesmom "Rim tig tagi dim'' Marka Purišića poznatijeg kao Baby Lasagna na Dori, nova pobjednička pjesma "Poison cake" Marka Bošnjaka nije naišla na istu vrstu podrške
-
Iz Vatikana su stigle najnovije informacije o stanju pape Franje koji je 19 dana u bolnici
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.