Tajni dokumenti
Nakon 2012. nećemo više moći kontrolirati cijene nafte
Aramco više neće moći zaustaviti rast cijena na svjetskom tržištu, jer je energetska industrija Saudijske Arabije "napuhala" svoje moguće rezerve kako bi potaknula investicije
Tajni dokumenti iz američkog veleposlanstva u Rijadu, koje je objavio WikiLeaks, pokazuju kako SAD strahuje da Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik nafte, nema dovoljno zaliha kako bi se spriječio rast cijena na svjetskom tržištu.
Iz američkog veleposlanstva se tražilo od Washingtona da ozbiljno uzme u obzir visokog dužnosnika saudijske vlade za naftu koji je rekao da su zalihe precijenjene i do 300 milijardi barela ili čak 40 posto.
Objavljivanje dokumenta je došlo u trenutku kada su cijene nafte u proteklim tjednima prešle 100 dolara za barel na svjetskom tržištu zbog potražnje i nemira na Bliskom Istoku. Mnogi analitičari predviđaju da će Saudijci i njihovi partneri iz zemalja OPEC-a povećati ponudu kako bi spriječili da cijene smanje potražnju, piše Guardian.
Geolog i bivši šef istraživanja u saudijskom naftnoj tvrtki koja ima monopol, Aramco, se u prosincu 2007. godine susreo sa američkim konzulom u Rijadu te mu je rekao da Armco neće doći do proizvodnje 12,5 milijuna barela na dan koji su potrebni za držanje cijena.
Prema depešama, koje su poslane između 2007. i 2009. godine, Husseini je kazao da Saudijska Arabija može u roku od deset godina doseći proizvodnju od 12 milijuna barela na dan. No, upozorio je da će se prije toga, otprilike 2012. godine, doseći ključna točka koja je nazvana "naftni vrhunac".
Husseini je kazao da u tom trenutku Aramco više neće moći zaustaviti rast cijena na svjetskom tržištu, jer je energetska industrija Saudijske Arabije "napuhala" svoje moguće rezerve kako bi potaknula investicije.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.