Bačlija u potrazi...
Uzgoj konoplje u Hrvatskoj - nemoguća misija
Tekstil, odjeća, obuća, platna, užad, papir, građevinski materijali i brojni drugi proizvodi mogu se izraditi od njezinih vlakana, a iz sjemena dobiti odlično ulje
Prešanjem sjemena industrijske konoplje Ivo Bačlija dobiva vrlo ljekovito ulje i prodaje ga zapakirano u bočice. Osječki poljoprivrednik i poduzetnik ima vlastitu prešu, skladišni prostor, tržište, s partnerima iz zadruge 60 hektara poljoprivrednog zemljišta, ali sjeme ipak svake godine mora uvoziti iz Slovenije.
U potrazi za jedinom sortom konoplje dopuštenom u Hrvatskoj, Bačlija je obišao susjedne zemlje i hrvatske institucije, ali tom određenom sjemenu ni traga. Sorte 'flajšman' nema ni na Institutu za ratarstvo i povrtlarstvo u Novom Sadu gdje je prvi put selekcionirana.
Konoplja se može iskorištavati za vlakno od kojeg se izrađuje kvalitetno
platno i drugi proizvodi ili za sjemenke od kojih se prešanjem dobiva
ljekovito ulje bogato esencijalnim masnim kiselinama. Kada bi u
Slavoniji uspio pokrenuti vlastitu proizvodnju sjemena, Bačlija bi
smanjio troškove i pojeftinio cijenu svog proizvoda. Međutim, u
Hrvatskoj je nemoguće ishoditi dozvolu za uzgoj ove korisne biljke.
Industrijska konoplja (Canabis sativa) pripada istom rodu kao i njezina
poznatija srodnica indijska konoplja (Canabis indica) od čijeg lista se
dobiva hašiš. Između ostaloga, razlikuju se po koncentraciji
psihoaktivne tvari tetrahidrokanabinola (THC), kojeg u suhoj tvari
industrijske konoplje ne smije biti više od 0,2 posto. Konoplja se još
60-ih godina u Hrvatskoj sijala na oko devet tisuća hektara, ali u međuvremenu je započela međunarodna borba protiv narkotika pa je sada za njezin uzgoj potrebna posebna dozvola.
Da sorte flajšman više nema, tportalu je potvrdio zamjenik ravnatelja državnog Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo (ZSR) Stanko Volenik.
Ne postoji čak ni kao obavezni primjerak u ZSR-u. Svejedno, na državnoj
sortnoj listi za ratarsko i povrtno bilje za 2010. u rubrici 'uljano i
predivo bilje' navedena je isključivo konoplja 'flajšman'.
'Upozorili smo Ministarstvo poljoprivrede da je jedina sorta dopuštena u
Hrvatskoj izumrla, ali bezuspješno. Preporučili su nam da samostalno
pokrenemo testiranje sjemena neke druge sorte. Mi to ne možemo platiti,
ali ni čekati dvogodišnju proceduru. Radije ćemo uzgajati u susjednoj
Bosni', u očaju govori Bačlija. Prisiljen je, najavljuje, na proljeće
zasijati na oranici svog poznanika u okolici Dervente u BiH.
Kod nas neizravno zabranjena, industrijska konoplja inače je višestruko
iskoristiva biljka. Profesorica Visokog gospodarskog učilišta u
Križevcima Zvjezdana Augustinović proučavala je prinos i kvalitetu stabljike konoplje u ovisnosti o gustoći sjetve i gnojidbe i na tome doktorirala.
'Za očekivati je da će se konoplja u skoroj budućnosti ponovno naći na
našim poljima kao važna sirovina ne samo za potrebe tekstilne
industrije, već i za niz drugih namjena kao što su proizvodnja papira,
biorazgradive plastike, dijelova u automobilskoj industriji, građevnih
ploča, izolacijskih materijala i slično. Od konoplje se može dobiti
preko 25 tisuća različitih proizvoda', upozorava Augustinović.
Pored čvrstog, elastičnog i dugotrajnog platna otpornog na vodu te ulja iz sjemenki, iz stabljike konoplje iskoristiv je drvenasti materijal, takozvani pozder. U obliku sječke pozder može služiti kao ogrjev, za proizvodnju papira ili izolacijskog materijala u građevinarstvu. Nakon prešanja ulja ostaju uljane pogača koje su izvrsna koncentrirana hrana za domaće životinje.
Ovakvi proizvodi sve više se proizvode u Europi i svijetu. U Kanadi je pokrenuta proizvodnja biogoriva u okviru projekta Hempcar (engl. hemp, konoplja), u Portugalu je Sveučilište u Minhou osmislilo industrijsku proizvodnju građevnih blokova od drvenastog dijela stabljike, u Americi i Europi proizvodi se obuća i odjeća isključivo od konopljinih vlakana, a i u kombinaciji s drugim biljnim vlaknima, poput lanenog. Ovi materijali ekološki su prihvatljvi jer su biorazgradivi i ne djeluju negativno na ljudski organizam kao sintetički odjevni predmeti. Specijalizirana poduzeća nude kozmetičke, prehrambene i farmaceutske proizvode proizvedene od konopljinih sastojaka.
Konoplja je poljoprivrednicima zanimljiva jer u Hrvatskoj za sada nema bolesti i štetnika, a i inače su rijetki, pa su pesticidi uglavnom nepotrebni. Prinos suhe stabljike po hektaru jest oko deset tona, a sjemena od jedan i pol do dvije tone. Budući da je bujnog rasta, konoplja sljedećoj kulturi ostavlja tlo čisto od korova, pa je i po tome zanimljiva za uvrštavanje u plodored u Slavoniji ionako često sveden na kukuruz i pšenicu.
Papirna industrija također u konoplji treba vidjeti velik potencijal. Gertjan van Roekel s nizozemskog Sveučilišta u Wageningenu navodi da se papir prije više od dvije tisuće godina proizvodio upravo od konopljinih vlakana. Danas samo pet posto papira u svijetu dobiva se od konoplje, a to je papir posebne kvalitete.
Papir za cigarete, filter papir, filtri za kavu, papir nepropustan za ulje, razni umjetnički papiri u takve proizvode obavezno se dodaje određeni postotak konopljinih vlakana. Malobrojni prerađivači konoplje za papir, za svoj proizvod dobivaju i do četiri puta veću cijenu od papira proizvedenog od vlakana drveta.
Vezane vijesti
-
U organizaciji udruge „Eko-Zadar“ 2. i 6. lipnja održat će radionice oporabe tekstila i papira pod sloganom „Oporaba je za sve“.
-
Udruga Centar za istraživanje društva (CID) dana 29.1.2017 raspisala je natječaj za novu pravnu regulativu biljke konoplje. Time je pokrenut projekt Hrvatska - zemlja zdravlja u trajanju od 15. veljače 2017. do 15. travnja 2017.
-
-
Izdvojeno
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.