Standard sve gori
Hrvatskim kućanstvima mjesečno nedostaje 2340 kuna
U prosjeku bi kod onih "koji nemaju dovoljno" plaća trebala porasti za oko 67 posto. Najviše se još uvijek troši na hranu i piće i to oko 32 posto prihoda
Prihodi prosječnog hrvatskog kućanstva u 2010. godini su iznosili oko 6,320 kuna, a Hrvati tvrde kako im mjesečno nedostaje oko 2,340 kuna.
Istraživanje Gfk je pokazalo da je godišnje prosječno hrvatsko kućanstvo zaradilo oko 75,863 kuna. Pad standarda u prošlog godini dokazuje odnos prihoda iz 2010. i 2009. godine.
Tako su "najbogatiji" Zagrepčani 2010. godine prosječno godišnje zarađivali 7,560 kuna što je za 70 kuna manje nego godinu ranije. Najviši prihodi, nakon Zagreba, su prošle godine bili u Istri, Primorju i Gorskom kotaru. Tamo su prihodi sa 7630 kuna u 2009. godini pali na 7,180 kuna u prošloj godini.
Najmanje su zarađivali Slavonci sa samo 4,750 kuna u prošloj godini, što je za čak 610 kuna manje nego u 2009. godini. Prema subjektivnoj procjeni ispitanih, potrebni prihodi za zadovoljavanje osnovnih troškova i potreba obitelji trebali bi u prosjeku iznositi 8,660 kuna ili za četveročlanu obitelj čak 11 tisuća kuna mjesečno. Jednostavnom računicom se dođe do 2,340 kuna manjka u realnom prihodu u odnosu na želje.
Veće od potrebnih prihoda u 2010. godini ima samo 9 posto kućanstava što je pad od 1 posto u odnosu na godinu ranije i tri posto u odnosu na 2008. godinu. Prihoda "točno koliko im treba" ima 11 posto kućanstava. U ovoj kategoriji se 2009. godine našlo čak 15 posto kućanstava, a godinu ranije 17 posto. Niže od potrebnih prihoda ima 77 posto kućanstava, što je bitno povećanje u odnosu na dvije prethodne godine. Tako je manje od potrebnih prihoda 2009. godine imao 71 posto kućanstava, a godinu dana ranije 68 posto.
U prosjeku bi kod onih "koji nemaju dovoljno" plaća trebala porasti za oko 67 posto. Najviše se još uvijek troši na hranu i piće i to oko 32 posto prihoda. Ubroje li se u to i troškovi stanovanja dolazi se do podatka da 52 posto svojih prihoda kućanstva troše na zadovoljenje osnovnih egzistencijalnih potreba.
U 2010. godini su troškovi kredita porasli za 16 posto, a narasli su i izdaci za stanovanje, prometne troškove i obrazovanje. S druge strane Hrvati štede na hrani i piću, manje za odjeću i obuću te cigarete i telefonske račune.
Vezane vijesti
-
Pesimizam u Hrvata se vidi i na pitanju kako očekuju da će im biti u sljedećih 12 mjeseci. Samo 12 posto kućanstava smatra da će im financijska situacija biti barem malo bolja
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Rezultati prve provedene nacionalne studije o dostupnosti socijalnih usluga pokazuju da pripadnici različitih ranjivih skupina u Hrvatskoj nemaju jednake šanse dobiti kvalitetne socijalne usluge, a dodatno su nejednakosti produbljene na regionalnoj i lokalnoj razini.
-
Objavljeni su podaci istraživanja o navikama konzumiranja alkohola u državama članicama Europske unije.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.