Biznis

Protiv 'harača'

Hrvatski Telekom tužit će Vladu

Hrvatski Telekom tužit će Vladu

Hrvatski telekom priprema ustavnu tužbu protiv Vlade zbog kriznog nameta od 6 posto na mobilne usluge, doznaje Poslovni dnevnik. Prema dostupnim podacima HT je u toj inicijativi usamljen, ali dva konkurenta pomno prate razvoj situacije, prenosi HTV .

Ivica Mudrinić upozorava da u drugim europskim zemljama nije praksa da telekomi plaćaju porez od 6 posto na mobilne usluge i porez na dobit.

U ponedjeljak su navodno operateri održali sastanak s predstavnicima Vlade. Međutim, rješenje o ukidanju toga kriznog nameta nije postignuto. Neslužbeno se procjenjuje da su u posljednjih godinu i pol dana, koliko je taj namet na snazi, davanja operatera premašila iznos od 50 milijuna eura.

U HT-u, koji vodi Ivica Mudrinić, kažu da u Europskoj uniji postoje primjeri gdje su slični porezi i naknade bili ukinuti zbog nesuklađenosti s europskom pravnom stečevinom. HT ispituje mogućnosti preispitivanja ustavnosti zakona kojim je uveden takozvani porez od 6 posto na mobilne usluge. Diskriminatorna priroda tog poreza proizlazi iz činjenice da se njime oporezuje bruto prihod od mobilnih usluga, s tim da mobilni operatori i dalje plaćaju porez na ostvarenu dobit. Svi drugi poduzetnici plaćaju samo porez na ostvarenu dobit, pojašnjavaju u HT-u.

U Vipnetu se preotive zakonu o dodatnom nametu od šest posto na mobilnu industriju. Kažu da je taj zakon protuustavan te da je izravno utjecao na smanjivanje investicija u razvoj telekomunikacijskog tržišta.

U branši smatraju da Vlada u ovom slučaju ima dvostruke kriterije. Osim mobilnih operatera, primarno HT i Vipneta, visoko su profitabilne i banke, no njih, ističu, Jadranka Kosor nije zaskočila ni s kakvim posebnim porezom.

Prema dostupnim podacima HT je u toj inicijativi usamljen, ali dva konkurenta pomno prate razvoj situacije.

Ivica Mudrinić upozorava da u drugim europskim zemljama nije praksa da telekomi plaćaju porez od 6 posto na mobilne usluge i porez na dobit. U ponedjeljak su navodno operateri održali sastanak s predstavnicima Vlade. Međutim, rješenje o ukidanju toga kriznog nameta nije postignuto.

U HT-u (ZSE:HT-R-A) kažu da u Europskoj uniji postoje primjeri gdje su slični porezi i naknade bili ukinuti zbog nesuklađenosti s europskom pravnom stečevinom.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.