Biznis

Tržište nekretnina

Cijene vikendica i apartmana na Jadranu više nego lani

Cijene vikendica i apartmana na Jadranu više nego lani

Prosječna cijena kvadrata vikendice i apartmana na moru iznosi 1.968 eura

Prosječna tražena cijena nekretnina u Hrvatskoj u travnju u odnosu na ožujak nije zabilježila veće promjene, odnosno pala je 0,4 posto, dok je na godišnjoj razini, u odnosu na prošlogodišnji travanj, niža za 5 posto, objavio je CentarNekretnina.

Pritom su na najznačajnijem tržištu, u Zagrebu, tražene cijene u odnosu na prošli mjesec niže za 0,6 posto, dok su na godišnjoj razini niže za 4,6 posto. Na Jadranu se cijene u odnosu na prošli mjesec gotovo i nisu mijenjale (-0,1 posto), a na godišnjoj razini manje su za 5,5 posto.

Za izračun indeksa za travanj CentarNekretnina uzeo je u obzir više od 533.000 traženih cijena nekretnina.

Prosječna tražena cijena stana u Zagrebu u travnju je iznosila 1.802 eura za četvorni metar, što je za 0,6 posto manje nego za prethodni mjesec, odnosno 3,4 posto niže u odnosu na travanj 2010. Stanovi u gradskoj četvrti Medveščak najskuplji su s prosječnom cijenom od 2.407 eura/m2, dok su najniže cijene stanova u Sesvetama, od 1.265 eura/m2.

Cijena kuće u Zagrebu u travnju je iznosila 1.158 eura/m2, što je za 0,9 posto niže u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjoj razini tražene cijene kuća pale za 9 posto.

Cijene nekretnina na Jadranu u travnju su gotovo nisu mijenjale u odnosu na ožujak (-0,1 posto), a na godišnjoj razini bilježe pad od 5,5 posto. Prosječna cijena kvadrata vikendice i apartmana na moru iznosi 1.968 eura, što je jednako kao i prethodni mjesec i 1 posto više u odnosu na travanj 2010.

Najskuplji apartmani su u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, sa prosječnom cijenom od 2.407 eura/m2, dok su najjeftiniji u Ličko-senjskoj županiji, 1.615 eura/m2. Cijena kvadrata kuće na moru pak iznosi 1.543 eura, što je jednako u odnosu na prošli mjesec i 3,3 posto niže nego u travnju lani.

Najskuplje kuće također su u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, 2.382 eura/m2, a one s najnižom cijenom u Ličko-senjskoj županiji, 914 eura/m2. Prosječna tražena cijena stana na moru neznatno je niža u odnosu na prošli mjesec (-0,3 posto) i iznosi 1.774 eura/m2, što je za 13,7 posto niže u odnosu na prošlu godinu.

Najskuplji stanovi na moru su u Dubrovačko-neretvanskoj županiji gdje prosječna tražena cijena stana iznosi 2.875 eura/m2. Najniže tražene cijene stanova su u Šibensko-kninskoj županiji, u iznosu od 1.491 euro/m2.

Voditelj CentarNekretnina Domenico Devescovi kaže kako je nakon nekoliko mjeseci zatišja i iščekivanja, tržište nekretnina dočekalo lagani vjetar u jedra u vidu Zakona o subvencioniranju i državnom jamstvu stambenih kredita kroz aktivaciju kreditnih linija poslovnih banaka.

Zakon bi trebao pomaknuti stvari s mrtve točke te djelomično riješiti i problem 15 do 20 tisuća neprodanih novih stanova. No, smatra da će problem riješiti u manjoj mjeri jer je fond za subvencije nedostatan, trenutak izlaska iz recesije nije izvjestan, a novo zapošljavanje još je daleko od stopa rasta iz 2008. godine.

Vjeruje da će Zakon, ipak, najveću korist donijeti investitorima koji imaju kvalitetne projekte. S obzirom da maksimalna cijena kvadratnog metra stana koji ulazi u okvir subvencije iznosi 1.900 eura očekuje da će se znatan dio investitora koji drže cijenu od 1.900 do 2.200 eura, u dogovoru s poslovnim bankama koje prate njihove projekte, odlučiti za sniženje cijena.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.