Biznis

Sinjski biznis

Pastuh Vigo, svjetski prvak, vrijedi više od 6 milijuna eura

Pastuh Vigo, svjetski prvak, vrijedi više od 6 milijuna eura

U Hrvatskoj trenutno imamo 4-5 konja čija je vrijednost veća od 100 tisuća eura, a 2-3 najvrjednija grla vrijede 200, 300 tisuća, možda i više

Dok se ljubitelji preponskog jahanja okupljeni oko parkura na sinjskom hipodromu dive ljepoti, eleganciji i uspješnosti konja i jahača koji se bore za prvaka Hrvatske malo tko i pomisli kolika je novčana vrijednost tih “živih sportskih rekvizita”. A njihova vrijednost iskazuje se brojkama koje su običnim smrtnicima gotovo nezamislive, piše slobodnadalmacija.hr

- Na prvenstvu sudjeluje 60-ak konja od kojih prvih 10 realno vrijedi više od milijun eura. U Hrvatskoj trenutno imamo 4-5 konja čija je vrijednost veća od 100 tisuća eura, a 2-3 najvrjednija grla vrijede 200, 300 tisuća, možda i više - kaže Ante Šimleša, dugogodišnji vodeći hrvatski reprezentativac, dr. veterinarske medicine i danas profesionalni menadžer u preponskom jahanju.

Nekadašnji alkar Šimleša dominira hrvatskim tržištem preponaša, ali to je, kaže, tek oko 5 posto njegova tržišta. U Hrvatskoj je malo kupaca kvalitetnih konja pa je Šimleša, vlasnik konjičkog kluba “Sveti Juraj” iz Zagreba, orijentiran na Europu. Šimleša nam je “otvorio karte” i otkrio kako se stvara konj milijunskih vrijednosti, a “prišapnuo” nam je i koja su trenutno najvrjednija grla u Hrvatskoj.

- Proizvodnjom konja za preponsko jahanje počeo sam 1990. godine. Iz Češke i Slovačke nabavljao sam “sirove” konje ruske pasmine, od 1998. orijentirao sam se na njemačko tržište, a od 2005. godine 70 posto konja nabavljam iz Belgije i Nizozemske. Do prije dvije godine nabavljao sam tridesetak konja godišnje. Sada sam taj broj sveo na 10-ak konja, ali pojedinačno vrijednijih.

 Kako od konja kojega platite 10-15 tisuća eura stvorite konja vrijednog pet ili 10 puta više? - Odem kod uzgajivača u Belgiju i izaberem 5-6 konja starih tri godine koje nitko nije jahao. Pritom tražim konje dobrog pedigrea, motorike i lijepog izgleda. Kad ih dopremim u Zagreb, počinje njihovo uvježbavanje. To je svakodnevni rad u trajanju od 2-3 godine. Kad ih uvježbamo, najmanje jedan od njih ima tržišnu vrijednost veću od 100 tisuća eura, a i ostalima se vrijednost višestruko poveća - kaže Šimleša te otkriva:

- Najvrjednije konje najlakše je prodati. Kupce za njih ne treba tražiti jer dolaze sami. Problem je prodati konje kojima je potencijal skakanje prepona od 120 centimetara vrijedne dvadesetak tisuća eura. Ranije je Šimleša, saznali smo, imao podosta upravo tih jeftinijih grla. Više ih nema. Opredijelio se za nabavu mladih konja najviše kvalitete.

Obuku tih konja svakodnevno provode Šimleša i Andrija Hrgović, vrhunski jahač. Gotovo svi takvi konji iz štale KK “Sveti Juraj” u posljednje dvije godine otišli su kupcima u Europi, a 5-6 ih je odletjelo preko Atlantika. - Nedavno smo za dobar novac prodali konja u Belgiju. Novi vlasnik odmah ga je prodao jednome Meksikancu za 250 tisuća eura - kaže Šimleša. A koji su najvrjedniji konji u parkuru na državnom prvenstvu što se održava na sinjskom hipodromu?

- To je službeno kobila Diamond Jana Water iz KK “Jarun”, mezimica Ante Todorića, koju jaše Andrea Novak Djelmić. Poznato mi je da su za tu kobilu bile najmanje dvije ponude kupaca koji su nudili više od 200 tisuća eura - otkriva Šimleša. Čini se da je jedno grlo još vrjednije od Diamond Jana Water. To je kobila Davita iz KK “Karoca” s kojom je reprezentativac i alkar Denis Gugić ove godine postigao najbolje rezultate. Taj alkarski slavodobitnik zna kakav je to osjećaj kad se među nogama stišće ljepotica vrijedna stotine tisuća eura. Davita je, saznali smo, sestra po ocu i majci trenutnog svjetskog prvaka Viga iz Francuske. Pastuh Vigo na tržištu vrijedi više od šest milijuna eura. Da je kastriran, vrijedio bi dva milijuna manje.

- Davita ima osam godina i na putu je prema svom zenitu. Ove godine je daleko najuspješnije grlo u Hrvatskoj. Prošli tjedan osvojila je Grand-prix Grada Zagreba, treći Grand-prix ove godine. Najslađa nam je bila Davitina pobjeda nad vodećim preponašem Srbije Look-ne-V iz štale Irene Nicović, apsolutno najbolje srpske jahačice, koji je plaćen 300 tisuća eura. Davita ga je dobila uvjerljivo - s dozom ponosa ispričao nam je Ognjen Preost, predsjednik KK “Karoca”, najtrofejniji živući alkar s pet slavodobitničkih plamenaca.

General Preost spada u ljude koji se ne razmeću riječima. Na čelu je najuspješnijeg i najorganiziranijeg kluba u državi čiji članovi su nositelji reprezentacije, postižu najbolje rezultate i imaju najbolje konje. Za “Slobodnu” je otvorio “sinjsku dušu” i progovorio zašto “Karoca” organizira priredbe u Sinju. - Čim sam prohodao, počeo je moj život s konjima. Sinj i moj pokojni stric Josip usadili su mi ljubav prema tim prekrasnim životinjama. Igrom sudbine otišao sam živjeti u Zagreb. Sinj je ostao u meni, a u sjećanju cijeli niz divnih ljudi kojih nažalost više nema, a koji su zaslužni što je Sinj radi izgradnje hipodroma i organizacije konjičkog turnira Mediteranskih igara Splita 1979. godine upisan na svjetsku konjaničku kartu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.