Biznis

Trgovina certifikatima

Menadžeri prodavali certifikate za ugljični dioksid

Menadžeri prodavali certifikate za ugljični dioksid

Proces u Frankfurtu vodi se protiv šest menadžera iz Njemačke, Francuske i Velike Britanije koji su njemačku državu prevarili za najmanje 230 milijuna eura

Menadžeri kojima se sudi u Frankfurtu su kupovali certifikate za izlučivanje ugljičnog dioksida i drugih štetnih plinova u inozemstvu i prodavali ih tako često da nitko više nije imao pregled. I na kraju su od poreznog ureda tražili vraćanje poreza na promet, koji zapravo nikad nije ni bio plaćen. Na svakih milijun eura vrijednosti certifikata kasirali su od države oko 200.000 eura, prenosi nacional.hr

Trgovina certifikatima može se obavljati i preko interneta. Tako su kriminalni menadžeri s nekoliko klikova krali velike svote poreznog novca. Takva trgovina moguća je i s bilo kojom drugom robom, primjerice ručnim satovima ili elektronskim aparatima. Ali, čini se da su upravo emisijski certifikati bili varalicama vrlo privlačni.

U siječnju ove godine je Europska komisija priznala da je trgovina certifikatima cilj napada prevaranata u više zemalja. „Ima čitav niz napada na nacionalne sustave", izjavila je glasnogovornica povjerenice za zaštitu klime Maria Kokkonen pred novinarima. Napadači nisu samo prodrli u trgovinske sustave nego su pritom opljačkali milijune. A i metode su bile gangsterske.

Dojavom o navodno podmetnutoj bombi pobrinuli su se da burza za trgovinu certifikatima u Pragu bude na više sati evakuirana. I dok je na burzi vladala pomutnja lopovi su pljačkali. Doslovce je ukradeno 1.300.000 certifikata vrijednih oko 15 milijuna eura. Gotovo istovremeno su slični upadi izvedeni na burzama za CO2-certifikate u Grčkoj, Estoniji, Poljskoj, Austriji. Šteta prilikom samo ove akcije iznosila je oko 30 milijuna eura. Europska unija je zato na tjedan dana zaustavila kompletnu trgovinu certifikatima.

Već ranije su hackeri jednom rumunjskom proizvođaču cementa ukrali certifikate vrijedne 23 milijuna eura. To su izveli uz pomoć kompjutorskog virusa. A zaposlenik u jednoj njemačkoj tvornici papira u Donjoj Saskoj nasjeo je na takozvani phishing-mail (krivotvorenu mail-poruku koja izgleda kao da dolazi od nekog stvarnog, uglednog poduzeća). U toj poruci je tvrtka za sigurnost interneta obećavala bolju zaštitu od hackera pri trgovini emisijskim certifikatima! Primatelj je trebao samo unijeti svoje korisničko ime i zaporku. Zaposlenik tvornice papira je to i učinio. Ali, navodni stručnjaci za sigurnost su bili hackeri. Ubrzo je nestalo 88.000 emisijskih certifikata vrijednih 1.100.000 eura.

Proces u Frankfurtu vodi se protiv šest menadžera iz Njemačke, Francuske i Velike Britanije koji su njemačku državu prevarili za najmanje 230 milijuna eura. Istraga se, međutim, vodi protiv 170 osumnjičenih, a procjenjuje se da je ukupna šteta oko 850 milijuna eura. Državno odvjetništvo pretpostavlja da se organizatori prijevare nalaze u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Velikoj Britaniji i Švicarskoj. Suđenje će vjerojatno trajati mjesecima jer je samo tužiteljstvo odredilo 300 svjedoka.

nacional.hr/ezadar


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.