Popularnost studiranja stranih jezika
Jezici uz koje će se lakše dobivati posao
Među jezičnim studijima na prvom je mjestu anglistika, drugi je ruski jezik, a treći portugalski. Slijede švedski, češki i turski
Ni studenti više ne biraju fakultet po onome što bi voljeli raditi, nego i po onome na čemu će zaraditi. Tako sve češće studiraju jezike, a anglistici su počeli konkurirati čak i ruski, portugalski te turski. Profesori kažu: 'Naši studenti se brzo zapošljavaju', piše danas.net.hr
Otvaranje ruskoga gospodarstva i istočnih tržišta,
dolazak inozemnih kompanija u Hrvatsku, procvat domaćeg turizma, skori
ulazak Hrvatske u Europsku uniju, globalni trendovi – sve je to
posljednjih godina pridonijelo popularnosti studiranja stranih jezika.
Tako su mladima pri izboru studija iznimno zanimljivi postali i ruski, turski, španjolski, portugalski ili švedski jezik. Potvrđuju to i na Filozofskom fakultetu. "Prošle je godine španjolski jezik na listi prijava zauzimao dosta nisko mjesto, no ove je godine ponovno među najtraženijima. Što se jezika tiče, i ove su godine, kao i prošle, na začelju ukrajinski, rumunjski, slovački, mađarski, te latinski i grčki", ističe dr. sc. Meri Tadinac, redovna profesorica na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta.
Među jezičnim studijima na prvom je mjestu anglistika, drugi je ruski jezik, a treći portugalski. Slijede švedski, češki i turski. Jedan od aduta na Filozofskom je velik broj dvopredmetnih studija, a studenti nerijetko uz neki "jači" studij kombiniraju upravo strane jezike, posebice one za koje nije potrebno nikakvo predznanje, ali koji otvaraju velike mogućnosti zapošljavanja. Prema riječima prof. dr. Tadinac, studenti sve više razmišljaju o tome od čega bi jednog dana mogli živjeti, a to povezuju i s ulaskom u EU.
"Tržište će se širiti. Jednog dana će trebati stručnjaci koji će biti u stanju napisati ugovor na švedskom ili ukrajinskom jeziku", pojasnila je za Slobodnu Dalmaciju profesorica Tadinac, dodajući da studenti Filozofskog vrlo brzo nalaze posao u diplomaciji, turizmu, gospodarstvu ili u odnosima s javnošću.
Interes za turski i ruski jezik treba gledati i u svjetlu činjenice da su Turska i Rusija najjače regionalne sile izvan Europe. Stoga bi, dodaje, Hrvatska trebala razmisliti i o financiranju studija kineskog jezika.
danas.net.hr/ezadar
Vezane vijesti
-
Agencija za znanost i visoko obrazovanje izvijestila je u srijedu da su objavljene konačne rang-liste za upis na preddiplomske i integrirane studijske programe visokih učilišta u ak. godini 2021./2022., a ove su godine najpoželjniji bili studij logopedije i izobrazba trenera.
-
Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru uputila izmjene i dopune Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru kako bi se, slijedom odluke Ustavnog suda kojom je ukinuta odredba o jednakim razinama stručnih i sveučilišnih studija, stručne studije na odgovarajući način uklopilo u HKO.
-
U Hrvatskoj je krajem svibnja bilo registrirano 180.733 nezaposlenih osoba, što je 11,5 posto manje na mjesečnoj, a 22,2 posto na godišnjoj razini, objavio je u petak Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ).
-
Izdvojeno
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom u ponedjeljak, 16. prosinca zbog radova prema sljedećem rasporedu
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.