Sporazum o sukcesiji
Hrvatska dužna Srbiji 1,8 milijardi eura nekretnina
Osim nekih ranijih procjena koje kažu da "srpske tvrtke imaju više od 400 objekata, dobrim dijelom na hrvatskoj rivijeri", Srbija preciznijih podataka nema
Prema Sporazumu o sukcesiji u trenutku raspada SFRJ vrijednost nekretnina koje Srbija potražuje od Hrvatske bila je 1,8 milijardi eura, ističu Novosti, koje su prije dvije godine pisale o tome da Srbija potražuje nekretnine vrijedne milijardu eura manje, prenosi danas.net.hr
Srbijanski mediji s vremena na vrijeme potežu pitanje imovine Srbije koja je ostala u Hrvatskoj nakon raspada bivše države. To se obično događa kada međususjedski odnosi postanu napetiji, kao što je ovih dana, ali i kada procjene da ima učinka.
Večernje novosti pišu kako "ni nakon 16 godina od okončanja rata u Hrvatskoj i sedam godina od početka sukcesije, Srbija nema precizne podatke što sve njihove tvrtke, općine i građani potražuju u ovoj bivšoj jugoslavenskoj republici, a još manje zna što se sa svom tom silnom imovinom događa".
Prema podacima Hrvatskog fonda za privatizaciju, popisano je 319 objekata na koja polažu pravo tvrtke iz Srbije, tvrde Novosti, od čega je 158 prodano, 30 dodijeljeno na korištenje, za oko 40 zgrada vode se sporovi, a 91 je slobodna.
Osim nekih ranijih procjena koje kažu da "srpske tvrtke imaju više od 400 objekata, dobrim dijelom na hrvatskoj rivijeri", Srbija preciznijih podataka nema. Podjela zgrada, stanova i odmarališta regulirana je Aneksom G bečkog Sporazuma o sukcesiji u trenutku raspada SFRJ. Tada je vrijednost tih nekretnina bila 1,8 milijardi eura, a vrijednost hrvatskih u Srbiji oko 800 milijuna eura.
Večernje novosti tvrde kako su do 2005. Srbi, vlasnici 20-tak tvrtki prodali svoju imovinu "kako bi uzeli kakav-takav novac", ali da su mnogi Srbi svoje stanove u Hrvatskoj prodali "pod pritiskom". Ovaj dnevnik prenosi izjave izbjegličkih udruga koje tvrde kako su "razne posredničke agencije putem krivotvorenih punomoći prodale većinu kuća izbjeglih Srba bez njihovog znanja i odobrenja".
Napomenimo da je isti list prije samo dvije godine napisao kako je Hrvatska Srbiji dužna vratiti nekretnine vrijedne između 700 i 800 milijuna eura, ističući kako se to odgađa zbog odbijanja Hrvatske da potpiše sporazum o rješavanju pitanja zaostale imovine.
danas.net.hr/ezadar
Vezane vijesti
-
Ženska košarkaška reprezentacija Hrvatske u srijedu putuje u bugarski Botevgrad na prvu utakmicu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2023., a susret protiv Bugarske je dan kasnije (18 sati).
-
Beograd će dobiti ulicu Mate Parlova, najuspješnijeg jugoslavenskog boksača svih vremena i osvajača naslova europskog i svjetskog prvaka, te olimpijskog šampiona, odlučilo je u utorak povjerenstvo Skupštine Beograda, u trenutku dok se u srbijanskoj prijestolnici održava Svjetsko prvenstvo u boksu.
-
Ministrica kulture i informiranja Srbije Maja Gojković i čelnica Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) Jasna Vojnić oslikavanjem lika bana Josipa Jeličića na zidu svečane dvorane označile su u subotu navečer početak unutarnjih radova na obnovi njegove rodne kuće.
-
Negiranje hrvatskog jeziku u udžbeniku Republike Srbije sramotno je i nedopustivo, poručio je u utorak hrvatski premijer Andrej Plenković i dodao da će to reći srpskom predsjedniku Aleksandru Vučiću.
Izdvojeno
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o. u ponedjeljak, 16. prosinca 2024. godine u vremenu od 8 do 13 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u mjestu Bibinje, istočno od Mirkova.
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.