Biznis

Pažljivo čitajte ugovor!

Na što sve trebate paziti kad dižete kredit

Na što sve trebate paziti kad dižete kredit

More papira i birokratske zavrzlame nužne za podizanje kredita često znaju toliko izludjeti čovjeka da zanemari pozorno pročitati sve uvjete u ugovoru ili se posavjetovati sa stručnjacima

Noćna mora zvana švicarski franak ponovno je aktualizirala pitanje financijske pismenosti građana koji ili nisu bili svjesni, ili su zbog nižih rata kredita ignorirali rizike zaduživanja u valuti koja je prošlog mjeseca probila rekordnih sedam kuna, piše danas.net.hr

Međutim, među najčešćim rizicima kreditnog zaduženja navode se upravo valutni i kamatni rizik, a iz domaćih banaka uvjeravaju kako tu mjesta nejasnoćama – nema. "Najčešći rizici prilikom kreditnog zaduživanja su promjena životnih okolnosti, kao što je gubitak posla ili bolest, valutni rizik, odnosno rast tečaja valute uz koju je kredit vezan, kamatni rizik, koji se odnosi na povećanje kamatne stope na kredit, te sudbina kolaterala u slučaju raskida ugovora o kreditu", objasnili su u Hypo Alpe-Adria banci.

Ističu kako nejasnoća u vezi s odredbama o kreditnim uvjetima ne bi trebalo biti jer su sukladno Zakonu o kreditnim institucijama i Zakonu o potrošačkom kreditiranju banke dužne svakom klijentu omogućiti uvid u metodologiju obračuna kamata, a prilikom promjene kamatnih stopa dužne su im iscrpno objasniti razloge takvog poteza.

Upravo je to najčešći uzrok žalbi građana koji smatraju da uvjeti po kojima se kamate mogu mijenjati nisu jasni te da ih banke provode samovoljno, piše Business.hr. U susjednoj Srbiji zabranu takve prakse donosi Zakon o zaštiti korisnika financijskih usluga, a sličnu je inicijativu u srpnju ove godine pokrenula i udruga Dalmatinski potrošač.

No, iz Hrvatske udruge banaka ipak napominju kako se uvjeti ugovora ne mijenjaju, a pogotovo ne jednostrano. "Ako ugovor dopušta promjenu stopa, banke su morale objaviti uvjete po kojima mijenjaju kamatne stope, a to je s druge strane odobrila Hrvatska narodna banka", poručili su iz HUB-a.

Upravo zato, bilo da je riječ o kamatnim stopama, uvjetima prijevremene otplate kredita ili pak sankcijama ukoliko dužnik uredno ne otplaćuje kredit, važno je pažljivo pročitati ugovor i posavjetovati se sa stručnjacima. "Prije nego što potpišu ikakav ugovor o kreditu, građani mogu zatražiti nacrt ugovora koji im jamči Zakon o kreditnim institucijama", kaže stalna sudska vještakinja za bankarstvo i financije Marija Duljković, koja uz to preporučuje samostalan obilazak najmanje tri, četiri banke te odlazak odvjetniku ili nekom financijskom stručnjaku.

Duljković napominje da se od ugovora prema Zakonu o potrošačkom kreditiranju može odustati u roku od 14 dana. Naravno, ako kredit nije iskorišten. Duljković je pozvala regulatore na ravnopravniju zaštitu obiju ugovornih strana po uzoru na Srbiju.

danas.net.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.