Brodovi će se uvijek graditi
Inženjeri FESB-a ne čekaju na posao
Renesansa studija elektrotehnike, strojarstva, brodogradnje, računarstva i industrijskog inženjerstva
Prigodom početka nove akademske godine rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Ivan Pavić jučer je u ime Sveučilišta pozdravio 600 brucoša, budućih inženjera elektrotehnike, strojarstva brodogradnje, računarstva i industrijskog inženjerstva, na splitskom FESB-u.
Kako je rekao, FESB je jedna od najboljih sastavnica ovdašnjeg Sveučilišta, a razlog njegova dolaska jest i činjenica da je iznimno velik broj novoupisanih studenata na ovome fakultetu označio i neke nove, po njemu, pozitivne trendove, piše slobodnadalmacija.hr
"Nakon što su studenti godinama najviše upisivali pravo i ekonomiju, sada se više opredjeljuju za tehničke znanosti, koje su pokretač gospodarskog razvoja. Ekonomski problemi Hrvatske dijelom su i nastali jer smo se kao društvo više bili orijentirali na trgovinu, umjesto na proizvodnju", poručio je novim studentima jučer rektor, te izrazio nadu da će većina njih nakon završetka studija najprije posao pronaći u domovini.
Kazao je i kako ga osobno raduje što je dobar dio brucoša za svoj smjer za FESB izabrao novosnovani studij industrijskog inženjerstva, u čijem je osnivanju i osobno sudjelovao, te će na tom studiju predavati mikroekonomiju. Upitan da prokomentira činjenicu da je, nakon godina suše, i zbog velikih “škverskih muka”, dobar dio brucoša upisao brodogradnju, rektor je kazao da će se brodovi uvijek graditi, ako ne u nas, a onda u inozemstvu i da će naši stručnjaci iz brodogradnje moći naći zaposlenje.
A da će diplomanti FESB-a bez problema naći posao vjeruje i danas već bivši dekan FESB-a prof. dr. sc. Tomislav Kilić, koji je od ponoći svoju dužnost prepustio prof. dr. sc. Srđanu Podrugu. "Na Zavodu za zapošljavanje gotovo i nema inženjera koji su završili FESB", kazao je Kilić, koji je na početku akademskog obrazovanja brucošima zahvalio što su izabrali upravo taj fakultet na kojem ima 2700 studenata, a koji je od 1960. godine proizveo čak 6000 visokobrazovanih stručnjaka.
"Studentski period je najljepši period života. Osim da budete uspješni studenti, prvenstveno vam želim da budete dobri ljudi i dobri prijatelji", poručio je Kilić. Novi dekan Podrug je, pak, brucoše upozorio da je studiranje ozbiljan posao koji iziskuje osmosatno radno vrijeme, te im poželio da se za tri godine opet nađu u velikom amfiteatru gdje će im se svečano uručiti diplome.
SD/eZd
Vezane vijesti
-
U Hrvatskoj je krajem svibnja bilo registrirano 180.733 nezaposlenih osoba, što je 11,5 posto manje na mjesečnoj, a 22,2 posto na godišnjoj razini, objavio je u petak Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ).
-
-
-
Izdvojeno
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
-
Hepatolozi vjeruju da ne postoji "zdrav" alkohol, ali odabir sigurnijih pića s njihovog popisa može vam pomoći da svom organizmu nanesete najmanju moguću štetu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.