Biznis

Hrvatski državni arhiv

Zaklada Adris: Dodjelom više od 3 milijuna kuna zaključen peti natječajni ciklus

Zaklada Adris: Dodjelom više od 3 milijuna kuna zaključen peti natječajni ciklus

Na svečanosti dodjele sredstava u Hrvatskom državnom arhivu Zaklada Adris zaključila je peti donacijski ciklus od svog osnutka 2007. godine. U nazočnosti članova Uprave Adris grupe, predvođenih predsjednikom mr.sc. Antom Vlahovićem i članova Zakladne uprave i Zakladnih vijeća na čelu s predsjednikom Zakladne Uprave, prof.dr.sc. Zvonimirom Marekovićem, dodijeljena su sredstva za 38 projekata, 19 donacija i 20 stipendija.

Za 11 projekata iz programa "Znanje i otkrića" dodijeljeno je ukupno 909.723,00 kune, dok je za 11 projekata iz programa Stvaralaštvo dodijeljeno  400.000,00 kn. Za ukupno 16 projekata iz područja "Ekologija i Baština" izdvojeno je 676.000,00 kuna, dok je za 19 donacija iz programa "Dobrota dodijeljeno 389.000,00 kuna. Uz to, u programu stipendiranja, Zaklada Adris je u petom donacijskom ciklusu za 20 stipendija izdvojila ukupno 520.000,00 kuna. Zaklada će i ove godine omogućiti nastavak stipendiranja i u šk./ak. godini 2011./2012. svojim stipendistima koji su postigli izvrsne rezultate, za što će izdvojiti ukupno 196.800,00 kn.

 

Obrativši se prisutnima, predsjednik Uprave Adris grupe mr. Ante Vlahović je, uz ostalo, rekao: „Promicati kulturu izvrsnosti i solidarnosti u hrvatskome društvu naša je ljudska obaveza. Prava je radost biti u prigodi činiti dobro drugom čovjeku, drugim ljudima, zajednici kojoj pripadamo. Posebno me veseli stvarati mladim ljudima uvjete za sretniji život -kreirati radost!".

Govoreći o ciljevima i smislu Zaklade, predsjednik Zakladne uprave prof.dr.sc. Zvonimir Mareković je istaknuo: „Zahvaljujem svima koji su se prijavili jer to znači da su prepoznali vrijednosti Zaklade Adris, jedinstvene takve vrste u Hrvatskoj, koja svojim  radom utječe na dobrobit hrvatskog društva. Naša jedina vodilja vaš je uspjeh, mi pokušavamo vidjeti, osluškivati poruke iz našeg okruženja, osjetiti ono što je važno. Adris grupa i Zaklada Adris poslali su poruku svima onima koji imaju mogućnost pomagati, ali nisu to prepoznali".

Kriteriji izvrsnosti, inovativnosti i važnosti za opće dobro ključni su u odabiru projekata koje podupire Zaklada Adris. Među projektima koje je podržala u ovom natječajnom ciklusu, u sklopu programa Znanje i otkrića, Zaklada Adris je izdvojila znatna sredstva za podršku projekta Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zavoda za histologiju i embriologiju, za uspostavu prve biobanke biopsija sjemenika u sustavu javnog zdravstva Republike Hrvatske. Preuzimajući nagradu voditelj projekta, dr.sc. Davor Ježek istaknuo je kako je riječ o vrlo značajnom projektu, prvom takve vrste u Hrvatskoj koji će uvelike pomoći u liječenju neplodnosti kod muškaraca. Banka će biti centralni servis za cijelu zemlju i omogućit će liječenje koje je do sada hrvatskim pacijentima bilo dostupno isključivo u inozemstvu.

 

Zaklada Adris podržala je i projekt  Instituta za međunarodne odnose pod nazivom „Gospodarska diplomacija Republike Hrvatske ili zašto Hrvatskoj danas nužno treba snažna i sustavna gospodarska diplomacija", potom za realizaciju projekta  Instituta za društvena istraživanja „International Social Survey Programme - Health/Zdravlje", sredstva su dodijeljena i za projekt     Prirodoslovno-matematičkog fakulteta „Mapiranje aktivnog mjesta izoleucil-tRNA-sintetaze sa ciljem razvoja novih inhibitora", Zaklada je podržala i rad Centra za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i Komunikacijske vještine (CEPAMET) Medicinskog fakulteta u Zagrebu, odnosno projekt „Palijativna medicina u Hrvatskoj: stavovi i potrebe bolesnika s uznapredovanom malignom bolesti te njihovih liječnika", te projekt Sveučilišta u Zagrebu: „CROnline - mrežno učenje hrvatskog kao inoga jezika".

Među projektima koje je Zaklada podržala u području Stvaralaštvo ističemo projekt Moderne galerije „Putujuća izložba taktilne galerije MG-velikani hrvatskog slikarstva", a u području Ekologija, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu s projektom očuvanja biljne raznolikosti livada i pašnjaka Ćićarije.

U području Baština Zaklada je znatna sredstva dodijelila za realizaciju projekata Katedre čakavskog sabora Roč za istraživanje hrvatskog glagoljskog tiskarstva, za projekt Korčulanske lige za rekonstrukciju fasade katedrale Sv. Marka u Korčuli, zatim za projekt Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu za ustrojavanje studijskog modula Hrvatski jezik i kultura u okviru preddiplomskog i diplomskog studija na Odjelu za slavenske jezike i književnosti Sveučilišta u Torontu. U području Dobrota, Zaklada je, uz ostale, podržala i projekt Društva za pomoć mentalno retardiranim osobama Vukovar „Golubići - mali klub za osobe s mentalnom retardacijom".

Podsjetimo, Zaklada je Adris, uključivši i ovaj donacijski ciklus, dosad dodijelila više od 20 milijuna kuna. Odnosno, gotovo 5 milijuna kuna za 45 projekta iz područja Znanje i otkrića; gotovo 4 milijuna kuna dodijeljeno je najboljim učenicima i studentima; 2,7 milijuna kuna za 44 projekta iz područja Stvaralaštvo; 4,6 milijuna kuna za 48 projekta koji se bave promicanjem i očuvanjem ekologije i baštine i više od 4 milijuna kuna za donacije iz područja Dobrote.

Popis dosadašnjih primatelja potpore tako uključuje brojne znanstveno-edukacijske centre i sveučilišta, zavode i institute, ekološke udruge, kliničke bolničke centre, folklorna društva, direktne pomoći najpotrebitijima u našem društvu i dr. Izdvojit ćemo donaciju Institutu „Ruđer Bošković" kao podrška projektu voditelja dr. sc. Tomislava Domazeta-Loše, a rezultati kojega su objavljeni na naslovnici najprestižnijeg znanstvenog časopisa „Nature". Znatna sredstva su izdvojena i za obnovu Pavlinskog samostana Sv. Petar u Šumi. Kliničkom bolničkom centru Split dodijeljeno je milijun kuna za nabavu aparata za transplantaciju krvotvornih matičnih stanica, te Kliničkom bolničkom centru Zagreb za kupnju srčane mehaničke pumpe VAD (Ventricular Assist Device) u sklopu akcije Darujmo život.

Uz to, posebno ističemo stotinjak dodijeljenih stipendija za nadarene učenike srednje škole, studente na preddiplomskom i diplomskom (dodiplomskom), poslijediplomskom i doktorskom studiju. Naši su stipendisti, primjerice, bili Stjepan Hauser, svjetski poznati violončelist; violinist Ivo Dropulić je uz pomoć Zaklade nastavio studij na univerzitetu u Beču, a Augustin Šimat studij klavira u Moskvi, te mnogi drugi. Zaklada je, odlukom o stipendiranju petero studenata tijekom cijelog studiranja, financijski poduprla i projekt Korak u život. Za financiranje Zaklade Adris, Adris grupa izdvaja jedan posto dobiti ostvarene u prethodnoj godini.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.