Prisiljeni uvoziti?
Uvozimo butove za dalmatinski pršut?
Na uvoz odojaka u prosincu će se potrošiti više od 30 milijuna eura
Znate li da je čak 90 posto svinjetine koju ćemo jesti za ove blagdane uvezeno iz Nizozemske, Njemačke i Austrije? Domaći proizvođači kažu da država pogoduje uvoznicima, pa se uvoze čak i butovi za dalmatinski pršut, piše danas.net.hr
Predsjednik Saveza udruga uzgajivača svinja Hrvatske Stjepan Kušec kaže da u Hrvatskoj od prodaje svinjetine žive samo veliki trgovci i mešetari. Domaći proizvođači propadaju, jer cijena mesa koje oni proizvedu ne može konkurirati cijenama iz uvoza.
A da će
im na tržištu biti još gore pokazuje i odluka Vlade na odlasku, koja je
bez dogovora s domaćim proizvođačima, nakon što im je već ukinula
poticaje, na kraju mandata prihvatila i nove mesne kvote – za 2.500 tona
svinjskih butova i 12.000 umjesto dosadašnjih 10.950 tona uvozne
svinjetine, srezavši carine dodatnih 20%.
"I onda se svi čude zašto svinjogojci odustaju od proizvodnje krmača i svinja i što su nam i kolinja sve siromašnija. Nisam amater, godišnje sam s pet zaposlenih na farmi podizao i 5.000 tovljenika i plaćao kredite HBOR-a, a uskoro ću ugasiti proizvodnju", kaže Kušec za Večernji list. Tvrdi da je prije četiri-pet godina u Hrvatskoj bilo više od 200.000 krmača, a danas ni 80.000.
Stoga je, tvrdi, normalno da nemamo ni odojaka, a podbacila su i tradicionalna kolinja. Proizvodnja je spala na to da čak u Španjolsku prodajemo kukuruz, a oni nama kasnije svinje koje njime hrane. "Tko je toliko lud ili pametan hrvatsku proizvodnju doveo do propasti, pa uvozimo čak i butove za dalmatinski pršut", pita Kušec.
Čak smo i čvarke prisiljeni uvoziti, pa tu deliciju u trgovačkim lancima ovih dana plaćamo kao suho zlato – i tri puta više od najkvalitetnijega komada mesa – čak 140 kuna. Inače, na uvoz odojaka u prosincu će se potrošiti više od 30 milijuna eura, a svinjogojci tvrde da bi se tim novcem mogle sagraditi farme velikih kapaciteta, kojima bi se pokrila potražnja domaćega tržišta.
danas.net.hr/eZd
Vezane vijesti
-
Hrvatska kravica u hrvatskoj štalici i hrvatska svinjica u hrvatskom svinjcu sve su rjeđa pojava. Uvoz mesa i mesnih proizvoda raste po sve većim stopama
-
Građani Europske unije prosječno troše 0,7 kg meda godišnje, a budući da je proizvodnja manja od potražnje, jedino je rješenje uvoz od kojeg se 50 posto odnosi na Kinu, koja je postala najveći svjetski proizvođač meda. Međutim, nesrazmjer količine proizvedenog meda i porasta broja košnica ukazuje na porast proizvodnje nekvalitetnog, lažnog meda koji je prisutan i na hrvatskom tržištu.
-
Nakon objave rezultata istraživanja hrvatske europarlamentarke Biljane Borzan (SDP) o različitoj kvaliteti njihova proizvoda na hrvatskom i njemačkom tržištu britanski list "Guardian" izvijestio je kako proizvođač dječje hrane "HIPP" namjerava plasirati njemački proizvod i na police hrvatskih trgovina, izvijestio je u ponedjeljak osječki ured eurozastupnice Borzan.
-
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.