Biznis

Mutni poslovi

Ministarstvo pravosuđa EU vratilo 8140 eura zbog klima-uređaja?

Ministarstvo pravosuđa EU vratilo 8140 eura zbog klima-uređaja?

Oni nisu jedini, dosad su prijavljena 53 slučaja nepravilnosti korištenja fondova u vrijednosti od gotovo 900 tisuća eura!

Običan sustav klimatizacije postao je kamen o koji se spotaklo Ministarstvo pravosuđa. Ironično, baš to je ministarstvo - zbog nepoštivanja uvjeta iz ugovora s EU o dodjeli potpore iz pretpristupnih fondova za projekt edukacije tužitelja - moralo vratiti više od osam tisuća eura, otkriva Večernji list.

Nisu jedini, dosad su prijavljena 53 slučaja nepravilnosti korištenja fondova u vrijednosti od gotovo 900 tisuća eura! U briselsku blagajnu od hrvatskih korisnika povratno se slilo gotovo 130 tisuća eura, OLAF (Europski ured za borbu protiv prijevara) ispituje dva hrvatska slučaja sa sumnjom u prijevaru, dok je jedan slučaj na sudu u Hrvatskoj.

'Nepravilnost se sastojala u tome da su nabavljene dvije vanjske i dvije unutarnje jedinice, umjesto jedne unutrašnje i četiri vanjske, na zgradi Županijskog suda u Osijeku. Nepravilnost je iznosila 8140 eura, a hrvatska Središnja organizacija za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU obavijestila nas je da je novac vraćen od Ministarstva pravosuđa', otkrili su Večernjem listu iz zagrebačkog ureda Delegacije EU-a.

Iako na prvi pogled zbrka s klimatskim uređajima može - za Hrvatsku - izgledati trivijalno, simptomatična je: bez temeljite provjere i dosljednog poštovanja ugovora novac koji će uskoro stizati iz EU fondova - a samo za drugu polovinu 2013. on iznosi gotovo 500 milijuna eura - ostat će neiskorišten ili će taj novac korisnici morati vratiti.

Od trećeg tromjesečja 2006, otkada je Hrvatska preuzela upravljanje pretpristupnim programima pomoći EU i otkada službeno izvještava o slučajevima nepravilnosti, zaključno s drugim tromjesečjem 2011. godine, prijavljena su 53 slučaja nepravilnosti kod 39 korisnika ili ugovaratelja, kažu iz Samostalnog odjela za suzbijanje nepravilnosti i prijevara Ministarstva financija.

Najčešće pogreške zbog kojih se gubi novac su probijanje rokova, neispunjavanje detalja ugovora, i najčešće - što je rak-rana Hrvatske - nepravilnosti u postupcima javne nabave.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.