Biznis

Projekt “Đir po gradu”

“Đir po gradu” ipak nije donio očekivane financijske rezultate

“Đir po gradu” ipak nije donio očekivane financijske rezultate

“Đir po gradu” službeno je završio 23. prosinca

Projekt “Đir po gradu”, kojim se od kraja studenog do kraja prosinca brojnim sniženjima i manifestacijama nastojalo oživiti Poluotok, nije donio očekivane rezultate, u prvom redu financijske, no treba ga ocijeniti pozitivno jer je to početak stvaranja ozbiljnog i trajnog projekta koji će ljude dovoditi na Poluotok − ocjena je većine obrtnika uključenih u ovu akciju, piše slobodnadalmacija.hr

“Đir po gradu” službeno je završio 23. prosinca, a ovog su tjedna počela božićna sniženja koja − opet − ne donose očekivanu zaradu.

“Đir po gradu” nije loš projekt, napravljen je mali korak, premda ništa spektakularno. Međutim, iz ove akcije treba nastaviti razvijati sveobuhvatan pristup i rezultata će biti. Ne mogu se jednom akcijom napraviti velike stvari, no ako “Đir po gradu” vrednujemo kao dobar početak za kompletniji pristup oživljavanju Poluotoka, onda možemo reći da je uspio. U tom smjeru treba nastaviti, po uzoru na velike gradove − kaže predsjednik Udruženja obrtnika grada Zadra Mladen Malta.

Brojke govore u prilog tome da se na Poluotoku obrti ne gase, te da su i gradski poslovni prostori u najmu, iako mijenjaju zakupce: od 12 raskinutih ugovora za najam poslovnih prostora ove godine na Poluotoku, 10 ih je opet iznajmljeno tijekom godine. Na području koje pokriva Obrtnička komora, od kojega se 60 posto odnosi na Zadar, broj trgovačkih obrta konstantan je − u veljači ih je bilo 604, u ljetnim mjesecima između 614 i 623, a na kraju studenog registriranih je obrta u trgovini opet 605.

Nama sniženja ne mogu pomoći, ni ona iz akcije “Đir po gradu”, ni ova sadašnja, božićna. Razlog je opća kriza i ništa drugo. Lani sam, bez akcije “Đir po gradu”, prodao više artikala nego ovog prosinca. To sve govori − kaže nam vlasnik trgovine suvenirima na Poluotoku.

Unatoč tome što je izostala zarada, svi se slažu da se projekt mora nastaviti, jer je ovog prosinca na Poluotok dolazio značajno veći broj građana nego proteklih godina. Razlozi su bili besplatno parkiranje nakon 16 sati, cijena kave od četiri kune, jelovnici od 60 kuna, štandovi, bakalar na Kalelargi, klape...

Ne vidim zašto se s tim ne bi nastavilo i dalje, ne samo u prosincu − ističe Mladen Malta. U akciji su sudjelovale 103 trgovine, 51 ugostiteljski objekt te četiri kulturne institucije koje su snizile cijenu ulaznica.

Sad su počela božićna sniženja, ali za Poluotok se trebamo nastaviti boriti, pogotovo u siječnju. Inicijativu ćemo nastaviti − najavio je Dubravko Dunatov, predsjednik MO-a Poluotok, odakle je krenula inicijativa “Đira po gradu”.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.