Biznis

"Lukavo" poskupljenje

Cijene proizvoda ostale iste, a količina im se smanjila

Cijene proizvoda ostale iste, a količina im se smanjila

Ono što izgleda kao sitnica zapravo su milijunske uštede, naravno, na račun potrošača jer trgovci svoju maržu uredno zaračunaju, bez obzira na količine

Hrvatske trgovine zahvatio je val poskupljenja, ali ne dizanjem cijena artikala, nego − smanjenjem količine proizvoda. Ono što je već odavno prisutno u Americi, a posljednjih godina sve više i u Europi, primjenjuje se i u Hrvatskoj: građani kupuju proizvod čija je količina smanjena, iako je na prvi pogled pakiranje isto, piše slobodnadalmacija.hr

Na taj način proizvođači ostaju konkurentni na tržištu jer naizgled nisu poskupili svoj proizvod, ali zapravo kupac dobiva manju količinu proizvoda, čime on praktički poskupljuje, u nekim primjerima čak puno više nego da je zadržana ista količina pakiranja s višom cijenom od prijašnje.

Postoji i drugi trik, još češći u posljednje vrijeme: proizvođači su nekim proizvodima čak smanjili cijenu u odnosu na prijašnje veće pakiranje, ali to u pravilu nije proporcionalno smanjenoj količini proizvoda, pa se zapravo za nešto manji iznos kupuje znatno manja količina, te se na taj način stvara marketinški dojam pojeftinjenja proizvoda, što u razdoblju krize i te kako ima psihološki učinak na potrošače. U svomistraživanju, SD je odabrala nasumice nekoliko popularnih proizvoda u trgovačkom lancu Interspar u Zadru.

Kraševe Napolitanke, koje su mnoge obitelji kupovale u ekonomičnom pakiranju od kilograma, u redizajniranoj su ambalaži "smršavjele" na 840 grama. Jaffa keksi istog proizvođača bili su jeftiniji na akciji za više od kune od konkurentnih Jaffa Crvenka, ali i lakši, jer teže 125 grama, za razliku od Crvenke, čije je pakiranje 150 grama, tako da je bez obzira na "akciju", cijena zapravo slična, ako ne i ista.

Kad je povećao težinu artikla, proizvođač to nije zaboravio naglasiti: Bananko sada teži 30 grama, što je na ambalaži istaknuto s uskličnikom. Najpopularnija mljevena kava u Hrvatskoj, poznata Jubilarna Franck, godinama je pakirana u količinama od 200 i 500 grama. Dvadeset deka ili pola kila te kave često se kupovalo kao prigodan dar. Više ne možete darovati 20 dekagrama te kave, jer sada postoji samo pakiranje od 175 grama. Pakiranje od 500 grama postalo je 400 grama.

Poznata velika čokolada Milka od 300 grama, koja se mališanima sigurno činila velika kao kuća kad bi je dobili za dar, sada ima 250 grama. Većina čokolada ostalih proizvođača pakira se u već pomalo standardnom pakiranju od 75 grama, premda je prije ne toliko puno godina najmanje pakiranje čokolade težilo 100 grama. Tjestenina Paradiso, koja je na "akciji" u Intersparu cijenom od 6,49 privlačila pažnju kupaca s police, teži samo 400 grama, a ne uobičajenih 500 grama, što je inače standard za tjesteninu. Program Ledova smrznutog povrća teži 450 grama. Možda je najbizarniji primjer papirnatih maramica Zewa: umjesto očekivanih 10 rupčića, u pakiranju ih je - devet, a to je čak uredno i navedeno na omotu.

Ono što izgleda kao sitnica zapravo su milijunske uštede, naravno, na račun potrošača jer trgovci svoju maržu uredno zaračunaju, bez obzira na količine. Zabrinjava činjenica da se val poskupljenja na taj način već uvelike provodi, ali tiho, vješto marketinški prikriven. S uvođenjem novoga PDV-a od 25 posto možemo opet očekivati "redizajn" proizvoda. I još manja pakiranja uz - još tanje novčanike.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.