Biznis

Dan odluke

Grčka očekuje novu pomoć eurozone

Grčka očekuje novu pomoć eurozone

Diplomati i ekonomisti ne očekuju kako će nova financijska injekcija u iznosu od 130 milijardi eura riješiti grčke ekonomske poteškoće

Financijski ministri eurozone danas bi na sastanku trebali utvrditi ispunjava li Atena zadane uvjete, čime bi se odobrila nova isplata pomoći za Grčku, a očekuje se da će pozitivan ishod sastanka pomoći u restrukturiranju toj dugovima preopterećeno zemlji, te Grčku postaviti na stabilniji put, piše Reuters.

Diplomati i ekonomisti ne očekuju kako će nova financijska injekcija u iznosu od 130 milijardi eura riješiti grčke ekonomske poteškoće, za to će trebati desetljeće ili više,  a takva slika nesigurne budućnosti sve je jasnija nekolicini tisuća Grka koji su se u nedjelju u Ateni ponovno okupili kako bi prosvjedovali zbog izglasanih mjera štednje.

Monti, Merkel i Papademos uvjereni da će se isplata odobriti

Iako u Njemačkoj i ostalim zemljama i dalje postoji skepticizam oko toga hoće li Grčka uspjeti ispuniti očekivanja i obaveze koje joj je međunarodna zajednica nametnula, uključujući provođenje rezanja 3.3 milijarde eura troškova i povećanje poreza, očekuje se kako bi isplata nove financijske pomoći danas ipak trebala dobiti zeleno svjetlo.

U to su pozitivno uvjereni talijanski premijer Monti, njemačka kancelarka Merkel i grčki šef Vlade Papademos. Viši dužnosnici iz ministarstava financija eurozone i Središnje europske banke jučer su održali sastanak kako bi prošli zadnje detalje 130 milijardi eura vrijednog programa.

Većina novaca iz nove financijske injekcije iskoristiti će se za financiranje zamjene obveznica, i za osiguranje očuvanja stabilnosti grčkog bankarskog sustava, 30 milijardi uložit će se kako bi privatni sektor potpisao zamjenu, a 23 milijarde otići će na rekapitalizaciju grčkih banaka.

U Ateni se jučer okupilo oko tri tisuće ogorčenih građana

Dodatnih 35 milijardi omogućit će Grčkoj da otkupi obveznice, a 5.7 milijardi namijenjeno je za otplatu kamata nakupljenih u trgovini obveznicama, čija zamjena treba početi 8. ožujka i završiti tri dana kasnije. Glavni cilj svih tih poteza bio bi da se do 2020. godine grčki dug smanji s 160 na 120 posto.

Na središnjem atenskom trgu jučer se okupilo oko tri tisuće ogorčenih građana. Područje je osiguravala specijalna policija, spremna za ponovnu eskalaciju nasilja poput onog od prije tri tjedna kada je glavni grčki grad bio u plamenu.

Grcima su dozlogrdile neviđene mjere štednje, a glavna mjera je smanjenje minimalne plaće za 22 posto. Sindikati poručuju da narod unatoč konstantnom odricanju ne vidi svijetlo na kraju tunela, te ustraju u tome da zemlju na rub bankrota nisu doveli radnici već je za katastrofalno ekonomsko stanje Grčke odgovorna neodgovorna vlast.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.