Vječni Trst
Još uvijek isplativije kupovati namirnice u Trstu
Jeftinije ćete proći za cca 500-tinjak kuna na cjelokupni iznos, još ćete dobiti i IVU koja pokriva trošak puta
Koliko se jeftinije može proći odlaskom preko granice u veliku kupovinu namirnica? Po svjedočenju ovih ljudi, znantno. Riječanka Elizabeta Germek ide u Trst svaka 2-3 mjeseca kupiti osnovne namirnice, piše danas.net.hr
"Ulje, deterdžente i za rublje i za suđe, tjesteninu, rižu obavezno, sireve... Najviše mi se isplati deterdžent za perilicu suđa, kava za espresso i ulje. Kupim ovdje Calgonit finish tabletice 3u1, 2 kilograma za cca 6 eura (45 kuna), a kod nas je to oko 100 kuna. Ja koristim kukuruzno ulje, ovdje ga platim manje od jednog eura, a kod nas je oko 12 kuna", pobrojala je ova Riječanka za Novi list.
Riječanin Drago Uršić preko granice u kupovinu ide barem jedanput mjesečno, da kupi sireve, sokove, ulje, tjesteninu, deterdžente. "Danas sam potrošio 1.000 kuna i izračunao sam da bi me to u Hrvatskoj koštalo 1.400 kuna, a tu je još i IVA na 155 eura, tako da mi ona pokrije trošak puta, a i bez IVA-e sam na dobitku", izračunao je Uršić.
Riječanin Nenad Tomić kombinira kupovinu u dva talijanska trgovačka centra, u prvom kupuje nebrendirane proizvode, a u drugom pokoji brendirani, poput omekšivača za rublje, kave i deterdženata. "Ovdje vam ako je salama na kraju, primjerice mortadela, čim je već izrezana do onoga dijela gdje postaje uža, daju vam taj dio za euro ili dva, ali tu ima kilogram salame, puno puta sam to kupio, kod nas te dijelove režu do kraja", objasnio je Tomić.
U Italiji je tako moguće kupiti kilogram špageta ili bilo koje druge tjestenine za 0,70 eura, dakle za nešto više od 5 kuna. Nutellu od 750 grama treba platiti tek 4,2 eura što je oko 30 kuna, dok ista gramaža u Hrvatskoj košta desetak kuna više. Najviše se uštedi pri kupnji, tjestenine, riže, pelata, ulja, sireva, salama i vina. Pelati 400 grama u većini tršćanskih dućana koštaju po 0,35 eura, dakle oko 2,5 kune, a u Hrvatskoj od 5 do 8 kuna, a najčešće 7.
Maslinovo ulje košta od 2,5 do 3 eura, dakle oko 20 kuna za litru, dok u Rijeci za to treba platiti više od 50 kuna. Nadalje, pakiranje od 5 litara suncokretovog ili biljnog ulja u Trstu košta 6,90 eura, a litra pola eura, dakle oko 4 kune, što je dvostruko jeftinije nego u Hrvatskoj. Skoro pa dvostruko jeftinija je i riža, deterdženti za strojno pranje rublja, sirevi i salama.
Kilogram sira Grana Padano u Trstu košta oko 10 eura kg, a u Hrvatskoj oko 220 kuna, dakle i više nego dvostruka razlika u cijeni. Kilogram pršuta u Trstu je najčešće od 7 do 9 eura, a u Hrvatskoj rijetko ispod 120 kuna po kilogramu. Za manje od 2 eura Talijani nude litru i pol i puno više nego kvalitetnog vina, što je dvostruko jeftinije nego litra našeg stolnog vina.
danas.net.hr/eZd
Vezane vijesti
-
-
Hrana koja je jako slana, na primjer, ona je općenito sigurna za jelo
-
-
Izdvojeno
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
HOROSKOP - Dnevni horoskop
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.