Osiguravatelji u 2012. - prioriteti su EU i financijska pismenost
Kad bi mogli, studenti bi ulagali u banke, stambene štedionice i edukaciju
Na okruglom stolu magazina Banka "Osiguravatelji u 2012. - prioriteti su EU i financijska pismenost", sudionici su iznijeli svoje viđenje budućnosti tržišta osiguranja, a predstavljeni su i rezultati istraživanja provedenog među studentima Ekonomskog fakulteta, piše profitiraj.hr
Govoreći o trendovima na tržištu osiguranja te ulozi finacijskih institucija u krizi, Gordana Letica iz HANFA-e izjavila je kako je 2012. godina prekretnica za osiguravajuće kuće zbog novog zakonodavnog okvira "Solvency 2″ koji se istovremeno uvodi u sve zemlje EU.
"Glavni problem tržišta osiguranja u Hrvatskoj je neprofitabilnost. Mogućnost pružanja osiguravateljskih usluga u zemljama Europske unije donijet će brojne nove mogućnosti, ali i rizike", izjavila je Letica i dodala kako je potrebno izmijeniti zakon o osiguranju te urediti garancijski fond.
Snježana Bartoncelj iz Udruženja osiguravatelja HGK istaknula je kako nakon ulaska Hrvatske u EU očekuje veću konkurentnost na tržištu i utakmicu u kojoj će se igrači za klijente boriti prvenstveno kvalitetom usluge. Svemir Kalinić iz Croatia Osiguranja napomenuo je kako se samim otvaranjem tržišta neće dogoditi ništa spektakularno jer je domaće tržište već ionako liberalizirano te oni koji su za to zainteresirani već su prisutni u Hrvatskoj.
Nakon uvodnog izlaganja predstavljeni su i rezultati istraživanja o ulaganjima, povjerenju u financijske institucije te razini financijske pismenosti, provedenog među studentima zagrebačkog Ekonomskog fakulteta. Da imaju novac, studenti bi kao tri prioriteta odabrali ulaganje u banku (59 posto), stambenu štedionicu (54 posto) i edukaciju (52 posto). Za životno osiguranje odlučilo bi se njih 27 posto, mirovinske fondove 17 posto, a štednju kod kuće 12 posto.
Većina studenata, njih 81 posto smatra da se mladi ljudi trebaju pobrinuti za mirovinsku štednju krou dobrovoljne mirovinske fondove, životno osiguranje ili neki drugi oblik štednje. Visokih 16 posto studenata smatra da se država mora pobrinuti za isplatu mirovina. Studenti Ekonomskog fakulteta u Zagrebu vlastitu su financijsku pismenost ocijenili ocjenom 3, dok su prosječnom hrvatskom građaninu dali 2.
Na pitanje zašto je u Hrvatskoj slabo razvijeno životno, zdravstveno ili osiguranje imovine, većina studenata (71 posto) odgovorilo je kako građani ne poznaju dovoljno značaj takvih ulaganja.
profitiraj.hr/eZd
Vezane vijesti
-
Ministarstvo znanosti i obrazovanja povećalo je minimalnu cijenu studentskog rada s 25,39 kuna na 26,56 kuna po satu neto, što će vrijediti od 1. siječnja 2021.
-
Vlada RH danas će donijeti uredbu o povećanju minimalne plaće u Hrvatskoj na iznos od 4250 kuna u bruto, odnosno 3400 kuna u neto iznosu, počevši od 1. siječnja 2021. godine te će sukladno s tim rasti i minimalna studentska satnica.
-
Banke u Hrvatskoj su u 2017. godini iskazale bruto dobit iz poslovanja u ukupnom iznosu od 4,15 milijardi kuna, što je za oko trećinu manje nego godinu ranije, pokazuju najnoviji podaci koje je objavila Hrvatska narodna banka (HNB)
-
Središnji državni ured za Hrvate izvan Hrvatske dodijelit će studentima-pripadnicima hrvatskog naroda izvan Republike Hrvatske 500 stipendija za akademsku 2017./2018. godinu, od čega 100 za studij u Hrvatskoj i 400 za studij u Bosni i Hercegovini, stipendije se dodjeljuju za 10 mjeseci, a mjesečno iznose 700 kuna, natječaj za stipendije objavljen je na mrežnim stranicama Središnjeg državnog ureda.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.