Biznis

Europska komisija potvrdila

Ove godine blagi oporavak

Ove godine blagi oporavak

Europska komisija potvrdila je gospodarske prognoze za Europsku uniju i eurozonu za ovu godinu, predviđajući stagnaciju u EU i blagi pad u eurozoni kao i početak sporog oporavka u drugoj polovini godine, piše HRT

Eurozona će tako u ovoj godini zbilježiti blagi pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 0,3 posto. U EU u cjelini predviđa se stagnacija, objavila je EK u proljetnim prognozama za EU i eurozonu. Za iduću godinu Komisija predviđa rast u EU od 1,3 posto, te u eurozoni od 1,0 posto.

Usprkos nastavljenoj neizvjesnosti, poduzete mjere na europskoj razini i poboljšani institucionalni okvir pridonijeli su smirivanju napetosti na financijskim tržištima i provizornoj stabilizaciji povjerenja, ocjenjuju u Komisiji. Uz očekivano ubrzanje rasta svjetskog gospodarstva, u Komisiji očekuju oporavak u drugoj polovini godine i njegovo ubrzanje u 2013.

Komisija upozorava da bi gospodarska aktivnost mogla ostati prigušena s obzirom na nastojanja banaka da poboljšaju bilance i posljedično postroženo kreditiranje. Osobnu potrošnju kočit će visoka nezaposlenost, spori rast plaća i inflacija, te visoka zaduženost u nekim državama članicama.

Dva najveća gospodarstva eurozone, njemačko i francusko, blago će porasti u ovoj i idućoj godini. Tako će njemački BDP ove godine biti uvećan za 0,7 posto, a u idućoj godini za 1,7 posto. Francuski BDP trebao bi biti veći u ovoj godini za 0,5 posto a u idućoj za 1,3 posto.

Za španjolsko i talijansko gospodarstvo u Komisiji predviđaju pad aktivnosti u ovoj godini, po stopi od 1,4 odnosno 1,8 posto. U idućoj godini talijansko gospodarstvo očekuje početak oporavka, uz mršavi rast od 0,4 posto. Španjolski bi pak BDP i u iduoj godini trebao pasti, i to za 0,3 posto. Grčko gospodarstvo trebalo bi se u ovoj godini smanjiti za 4,7 posto a u idućoj stagnirati.

Najvišu stopu rasta trebala bi u ovoj godini zabilježiti Poljska, od 2,7 posto, te od 2,6 posto u 2013.

U Bruxellesu predviđaju da će pozitivan doprinos neto izvoza biti glavni pokretač rasta BDP-a u 2012., a postupno jačanje domaće potražnje očekuju tijekom 2013. U Komisiji predviđaju i napredak u procesu fiskalne konsolidacije i klizanje prosječnog proračunskog manjka u EU u ovoj godini na 3,6 posto BDP-a, te na 3,2 posto BDP-a u eurozoni. U idućoj godini trebao bi biti dodatno smanjen i u Uniji i u eurozoni, na 3,3 posto odnosno na 3,2 posto. Prosječan dug u EU mjeren udjelom u BDP-u procijenjen je u ovoj godini na 86,2 posto, te na 91,8 posto u eurozoni. U idućoj godini trebao bi u prosjeku iznositi 87,2 posto u EU, te 92,6 posto u eurozoni.

Pritom bi najzaduženije zemlje mjereno udjelom duga u BDP-u trebale u ovoj godini biti Grčka, sa 160,6 posto BDP-a, i Italija, za 123,5 posto BDP-a. Španjolska bi pak u ovoj godini trebala zabilježiti proračunski manjak od 4,8 posto BDP-a, koji bi trebao zadržati na istoj razini i u idućoj godini.

Oporavak je na vidiku, ali je ekonomska situacija i dalje krhka, uz nastavljene velike razlike među državama članicama. Ako se ne poduzmu dodatne odlučne mjere, EU bi i dalje mogao bilježiti slabi rast, kazao je Olli Rehn, potpredsjednik Komisije za ekonomsku politiku.

Rizici po gospodarstvo uključuju pogoršanje dužničke krize i oštar pad raspoloživosti kredita, te geopolitičku nesigurnost koja bi mogla dovesti do rasta cijena nafte, zaključuje Komisija.

HRT/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.