Biznis

Zapošljavanje

Hrvatski radnici su konkurentni na europskom tržištu

Hrvatski radnici su konkurentni na europskom tržištu

Na referendumu 22. siječnja rekli smo 'da' Europskoj uniji, no što građani zapravo očekuju od ulaska u europsku zajednicu i što misle kakve će to promjene donijeti na tržištu rada istražio je portal MojPosao među više od 500 ispitanika

Većina ispitanika (85 posto) vjeruje u bolju budućnost Hrvatske u europskoj zajednici - 41 posto ih smatra da će to potaknuti zapošljavanje domaćih radnika u inozemstvu, 30 posto se nada povećanju stranih investicija i otvaranju novih radnih mjesta, a 15 posto smatra da će doći do rasta domaćeg gospodarstva.

Nešto manje od polovice ispitanika (43 posto) smatra da će članstvo u Europskoj uniji potaknuti doseljavanje strane radne snage. Iako članstvo u EU donosi nove mogućnosti za hrvatske radnike, 35 posto ispitanika posao će probati prvo pronaći u domovini, a u inozemstvo će ići samo ukoliko bude potrebno. Poželjnu destinaciju za novi početak otkriva jedan od ispitanika: 'Ako ne bih mogao pronaći posao u Hrvatskoj, odlučio bi se za jednu od zemalja EU, vjerojatno za Austriju ili Njemačku koje imaju dosta dobar standard, a samim time i bolje uvjete rada i plaću."'

Gotovo jednako toliko ispitanika (34%) već je krenulo ili će krenuti u potragu za poslom u zajednici europskih država. Većinom je riječ o nezaposlenim građanima (44%) i studentima (26%), dok su najčešći razlozi za odlazak 'trbuhom za kruhom' bolja plaća (66%), nedostatak posla u Hrvatskoj (59%) i bolji uvjeti rada (57%).

Iako većina ispitanika (56%) vjeruje da je hrvatska radna snaga konkurentna na europskom tržištu, najviše ih je mišljenja da naš obrazovni sustav ne daje dovoljno znanja za izazove i potrebe europskog tržišta rada (45%).

Jedan od najtraženijih uvjeta za rad u inozemstvu je napredno poznavanje stranih jezika. Skoro polovica ispitanika (49%) smatra da ne bi imali problema s radom u Europskoj uniji kada je u pitanju poznavanje jezika. Većina ispitanika (69%) smatra da nema problema s engleskim jezikom, dok je situacija s ostalim jezicima europske zajednice posve drugačija. Tek 16%
ispitanika napredno poznaje njemački, 11% talijanski, a 4% španjolski.

Konkurencije stranih radnika boji se polovica ispitanika (50%). Malo manje od polovice (41%) ne boji se gubitka posla radi dolaska stranaca, dok ih 9% ne zna kakva će biti situacija. Strane konkurencije najviše se boje žene (52%) i zaposlenici sa srednjom stručnom spremom (54%).

Više od polovice ispitanika (56%) podržava zabranu zapošljavanja radnika iz zemalja koje će uvesti zabranu zapošljavanja hrvatskih radnika. Za zabranu zapošljavanja radnika iz zemalja izvan Europske unije je 32% ispitanika, dok je 24% za zabranu zapošljavanja radnika iz svih zemalja Europske unije. Radnike iz određenih zemalja, primjerice iz Rumunjske i Bugarske, kao kolege ne želi 13% ispitanika.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.