Grčka
Geuro bi jednim udarcem ubio dvije muhe
Vodeći ekonomisti iz njemačke Deutsche Bank sugeriraju da bi Grčku mogla spasiti uspostava valute paralelne euru, koja bi se temeljila na zadužnicama kao platežnom sredstvu. Usto, trebalo bi osnovati europsku 'banku za problematične dugove' (Bad Bank), pod čiju bi se kapu uhljebile propadajuće grčke banke.
Thomas Mayer iz Deutsche Banka jedan je od najpoznatijih ekonomista u Njemačkoj, koji krizu eura Nijemcima objašnjava na jasan i jednostavan način, približavajući im sve rizike, piše Die Welt, dodajući da Mayer razmišlja originalno, izvan postojećih normi i okvira.
Sudjelujući na netom završenoj konferenciji Welt Grupe o valutama, temi koja mjesecima opsjeda političare i ekonomiste, Mayer i njegovi kolege iz Deutsche Banka razmotrili su treba li Grčka zadržati euro ili ponovno uvesti drahmu. Ponudili su treću opciju: uvođenje nove, dodatne valute u Grčkoj, uz postojeći euro.
'Grčka vlada uskoro će izdavati zadužnice djelatnicima u državnom i javnom sektoru. Doći će do paralelnog opticaja zadužnica i eura', rekao je Mayer, koji je već smislio i zgodan termin za paralelnu valutu: geuro. On bi, primjerice, omogućilo tvrtkama izvoznicama da smanje plaće kako bi mogle povratiti konkurentnost. Istovremeno, bankrotiranoj vladi omogućilo bi da ispoštuje svoje obveze.
Pobjedi li Alexis Tsipras Grčka ostaje u eurozoni
Prema Mayeru, Atena bi izdavanjem zadužnica mogla jednim udarcem ubiti dvije muhe. U jednu ruku, moglo bi se izbjeći napuštanje eura. U drugu ruku, omogućila bi se stvarna prilagodba deviznog tečaja. 'Isprva, rezultat bi mogao biti golema devalvacija', prognozira Mayer, dodajući da bi grčka vlada mogla stabilizirati zemlju strukturnim reformama, držeći vrata otvorenima za povratak isključivo euru.
Međutim, čak i uz takav scenarij Grčka bi mogla preživjeti samo ako se propale grčke banke stave pod okrilje Bad Banka, što bi im omogućilo zaduživanje iz Europskog fonda za financijsku stabilnost (EFSF) i dokapitalizaciju. Prema njemačkim ekonomistima, takav manevar mogao bi povratiti izgubljeno povjerenje prestrašenih Grka koji masovno povlače ušteđevinu iz banaka.
Stvaranje takve institucije bilo bi skupo, priznaje Mayer, ali bi također razotkrilo pravo stanje stvari u Grčkoj, koje je skriveno paketima financijske pomoći i intervencijama grčke središnje banke.
Grčke banke uvelike ovise o izvanrednim kreditima grčke središnje banke, jer mnoge institucije ne udovoljavaju kriterijima za dobivanje sredstava iz Europske središnje banke. Prema istraživanju Welta, vrijednost izvanrednih kredita u Grčkoj dosegla je najmanje 75 milijardi eura.
Što više Grka zatvara bankovne račune, taj iznos bit će sve veći. Središnja banka spriječava slom banaka osiguravajući izgubljena sredstva, ali time istovremeno financira i daljnji bijeg kapitala iz Grčke.
Vezane vijesti
-
Papa Franjo u nedjelju je osudio eksploataciju izbjeglica u svrhu političke propagande tijekom svoga drugog posjeta otoku Lezbosu, glavnoj ulaznoj točki za migrante koja je postala simbol teškog položaja migranata.
-
Papa Franjo zamolio je poglavara Grčke pravoslavne Crkve Jeronima II. za oprost za zločine koje je počinila Katolička Crkva.
-
Više od 10.000 migranata koji su u posljednje dvije godine stigli u Grčku u nadi da će se domoći Europe, vraćeno je svojevoljno u domovinu, uglavnom u Pakistan, Irak i Afganistan prema programu repatrijacije, priopćio je IOM u petak.
-
Mentalno zdravlje "rapidno se pogoršava zbog uvjeta koji su stvoreni kao rezultat tog sporazuma", objavljeno je.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.