Porast dolazaka i noćenja
Dubrovnik i Hvar predvode turistički rast
Top-listu država iz kojih dolaze dubrovački turisti predvodi Velika Britanija sa 18 posto udjela u ukupnom broju gostiju i povećanjem od 44 posto u ostvarenim noćenjima, slijede gosti iz Francuske, Njemačke, Hrvatske, Rusije, SAD-a, Švedske, Norveške i Španjolske. Zamjetna su povećanja broja turista s gotovo svih tržišta, osim Španjolske koja prolazi kroz razdoblje gospodarske krize i odakle je broj gostiju smanjen.
U Gradu su zadovoljni kako se prodaje Dubrovnik card, kartica koja po cijeni od 130 do 220 kuna,
ovisno o trajanju, omogućava ulaz u sve kulturne objekte, muzeje,
galerije, crkve. Do konca srpnja prodalo ih se u vrijednosti čak tri
milijuna kuna.
Što se kruzera tiče, situacija je slična kao i prošle godine, kada je
ostvareno 1,1 milijun posjeta gostiju s turističkih megabrodova.
I grad Hvar na našem najsunčanijem otoku bilježi porast dolazaka i noćenja. U srpnju je u grad Hvar stiglo 29.195 turista, što je devet posto više dolazaka nego u istom mjesecu lani, i ostvareno je 143.557 noćenja, što je četiri posto više nego u istom mjesecu lani.
'Turistički djelatnici zasad su zadovoljni. Grad Hvar ima dobre
potrošače, u srpnju smo imali 27 posto više gostiju iz cijele
Skandinavije, a čak je 42 posto više turista stiglo iz bogate Norveške',
kažu u Turističkoj zajednici grada Hvara.
I grad Split bilježi porast dolazaka i noćenja. U srpnju ove godine zabilježeno je 48.551 dolazaka, što je 7,2 posto više nego lani, i ostvareno 159.366 noćenja, što je 15,7 posto više nego lani. Dodatno, Split posjete i gosti s kruzera, u prosjeku u grad pod Marjanom uplovi jedan do tri kruzera dnevno, što znači barem tisuću-dvije posjetitelja po gradu, no kruzeraši nisu neki veliki potrošači; kupe bočicu vode i eventualno neki suvenir, žale se splitski turistički djelatnici.
Na sjevernom Jadranu, preciznije u Opatiji, također je zabilježen porast u dolascima i noćenjima. U srpnju ove godine Opatiju je posjetilo 43.250 turista, što je tri posto više nego u srpnju prošle godine, i zabilježeno je 177.225 noćenja, što je porast od pet posto u odnosu na prošlogodišnji sedmi mjesec. Po tržištima, u Opatiji prednjače turisti iz Njemačke, Austrije, Rusije i tek na četvrtome mjestu iz Italije.
U dragulju Istre, Rovinju, također je zabilježen porast u dolascima i noćenjima. Prošle je godine u srpnju u Rovinju ostvareno 830.000 noćenja, a ove godine čak 908.233 noćenja, što je porast od gotovo deset posto. Što se tiče dolazaka, u srpnju prošle godine Rovinj je posjetilo 31.996 turista, a u srpnju ove godine 33.267 turista, što je povećanje od 3,97 posto.
Rekordi padaju i kada je riječ o broju putnika u zračnim lukama. U
dubrovačke Čilipe u srpnju ove godine sletjelo je 279.000 putnika, što
je povećanje od solidnih devet posto u odnosu na srpanj prošle godine
(kada je sletjelo 256.000 putnika), a u zračnoj luci Split u srpnju ove
godine sletjelo je 293.025 putnika, što je 6,9 posto više nego u istom
mjesecu prošle godine (tada ih je bilo 274.000).
Vezane vijesti
-
Mnogi posjetitelji Hrvatske koji tu zemlju posjećuju prvi put zadivljeni su zapanjujućim prizorima tirkiznog mora i činjenicom da se često može vidjeti morsko dno, pa čak i u dubljim vodama.
-
Jak vjetar u nedjelju ujutro uzrokovao je probleme u zračnom prometu na jugu Hrvatske, pa je tako nekoliko zrakoplova preusmjereno na druge zračne luke, potvrđeno je u nedjelju iz Zračne luke Dubrovnik.
-
U odnosu na lanjski travanj, u travnju ove godine Zračna luka Dubrovnik imala je 52 posto veći broj putnika, rekao je u četvrtak direktor dubrovačke Zračne luke Roko Tolić, naglasivši kako ove godine očekuju više od dva milijuna putnika
-
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.