Biznis

Seljaci su skeptični

Jakovina: Želimo zaštititi tržište

Jakovina: Želimo zaštititi tržište

Mislim da će to prije svega koristiti građanima zato što na taj način radimo uređenje tržišta, rekao je Jakovina

Kako bi ublažilo posljedice suše Ministarstvo poljoprivrede namjerava sniziti carine na uvoz hrane te uvesti izvozne carine na pšenicu, kukuruz i rezanac šećerne repe. Seljaci su skeptični: to nam neće pomoći, zaradit će samo oni koji imaju novca.

Nakon višemjesečne suše posljedice na terenu su zabrinjavajuće, upozorava Stanko Zdravčević iz Udurge seljaka Slavonije i Baranje. "Sve je izgorilo. Kukuruz recimo, nema ploda, odnosno neki imaju ploda, ali nemaju zrna", kaže Zdravčević.

Ministarstvo poljoprivrede nudi rješenje: uvesti izvozne carine na pšenicu, kukuruz i rezanac šećerne repe, te sniziti carine na uvoz sirovina. "Želimo zaštiti tržište i stočni fond", poručio je resorni ministar Tihomir Jakovina.

"Mislim da će to prije svega koristiti građanima zato što na taj način radimo uređenje tržišta. Ove mjere će na neki način bublažiti negativna kretanja cijena hrane na našem tržištu. Trebamo napraviti sve da ne bude tih drastičnih skokova i udara na standard građana jer nam je već svima platežna sposobnost, platećna moć dosta niska", rekao je Jakovina.

Drastično skače cijena hrane na svjetskom tržištu, za 10 posto u samo mjesec dana - rezultati su Svjetske banke. Kukuruz i pšenica skuplji su za 25 %, a soja za 17. Iako analitičari već preporučuju uvođenje socijalnih programa, naše preventivne mjere, kaže Jakovina, još mora blagosloviti Europska unija. "Mi smo uputili taj prijedlog njima na očekivanje. Nismo dobili negativan odgovor, dobili smo jedan prilično diplomatski odgovor i mislim da neće biti problema s Unijom", pojašnjava Jakovina.

Problema ima sa seljacima. Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore upozorava da bi ove mjere mogle tek nakratko stabilizirati cijene ali dugoročno, stočarima i poljoprivrednicima- neće pomoći. "Odmoći će ratarima, neće pomoći stočarima, a u konačnici će zaraditi samo oni koji imaju novaca, koji će to kupiti i čuvati određeni broj mjeseci, a kasnije gurati na tržište i uzeti silne novce", smatra Brlošić.

Da je država trebala drugačije reagirati smatra i Zdravčević. "Trebala je pustiti iz robnih rezervi količine žitarica i to bi ublažilo cijene što će druge države u Europi učiniti. To bi stabiliziralo tržište. Nažalost, mi nemamo pa ćemo na kraju morati platiti", rekao je Zdravčević.

Na kritike seljaka Jakovina odgovara kako Vlada radi za dobrobit građana. Tako će, najavio je, država sufinancirati otkup i skladištenje 30 tisuća tona jabuka i 60 tisuća tona mandarina za što je proračunom osigurano 87 milijuna kuna.

"Pametnim promišljanjem i dobrim mjerama može se regulirati i ovakvi poremećaji. Ove mjere koje su definirae, govorimo i za otkup jabuke i mandarine, osigurali smo i stabilnost i dobre preduvjete dijelom i sanacije šteta našim voćarima, ali i za dobru pripremu za iduću sezonu", smatra ministar poljoprivrede.

Uz sve predložene mjere Jakovina smiruje građane te ističe kako radikalnijeg poskupljenja kruha, mlijeka i mesa najesen neće biti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.