Biznis

Stanje je vrlo loše

"Eko Velebit" pred stečajem, radnicima duguje 800 tisuća kuna

"Eko Velebit" je osnovan prije šest godina. Trebao je biti dio državne strategije za zbrinjavanje plastičnog otpada

U "Eko Velebitu", jednoj od rijetkih tvrtki u Gračacu koje posluju, stanje je vrlo loše. Od nekadašnjih četrdesetak radnika ostalo je svega njih 15 koji su već mjesecima na čekanju, neredovito dobivaju plaću, piše slobodnadalmacija

A na Trgovačkom sudu u Zagrebu nalazi se nekoliko zahtjeva za pokretanje stečaja među kojima je i zahtjev radnika. To im je, izgleda, zadnji adut da se izbore za plaće, tvrtka im duguje, po njihovoj računici, oko 800 tisuća kuna.

- Direktorica je obećala da će za koji dan ipak sve biti riješeno, da se upravo dogovara dokapitalizacija i ponovno pokretanje proizvodnje. Radnici još imaju strpljenja, ali vrlo malo jer teško je mjesecima živjeti bez primanja - kaže Zora Radetić, predsjednica Sindikata radnika u trgovini, koja zastupa interese ovih radnika iz Gračaca.

"Eko Velebit" je osnovan prije šest godina. Trebao je biti dio državne strategije za zbrinjavanje plastičnog otpada. Za Gračac je to bila velika vijest jer je, eto, bila konačno pokrenuta jedna nova tvornica, makar za preradu otpada. Živjelo se u nadi da će posla biti uskoro za pedesetak ljudi, da će se, kad dođu novi strojevi, raditi u dvije smjene jer će sirovina dolaziti iz cijele Hrvatske na preradu. No u ovo kratko vrijeme dogodilo se skoro sve suprotno - "Eko Velebit" se uglavnom sam snalazio na tržištu, firma je za ovo vrijeme nekoliko puta mijenjala vlasnike. Sada se kao vlasnica vodi izvjesna Ljuba Ćurić iz Sesveta, a sjedište tvrtke je prebačeno iz Gračaca u Vlašku ulicu u Zagrebu i zato se predstečajni postupak vodi tamo, a ne u Zadru.

- Mi smo i sada nositelji nacionalne koncesije za preradu polimernog otpada, slična tvornica postoji još samo u Osijeku. No država je propustila previše toga tržištu, nabava sirovina je teška, pa smo često u problemima - objašnjava direktorica Ivana Jelača.

- Radnici su na čekanju, no tražimo rješenje - u postupku je nabava novih strojeva koji će omogućiti ponovno pokretanje proizvodnje. Trebalo bi stvari sistemski riješiti, bolje razraditi sustav gospodarenja otpadom - smatra Jelača.

U prostorima nekadašnjeg Lika-mlina sada se tako gomila plastični otpad, prečesto je sve to na rubu ekološkog incidenta jer se ne uspijeva preraditi u kratko vrijeme. A izvor vodozahvata za Gračac je vrlo blizu, kao što je blizu i jezero Štikada.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.