Biznis

Probni baloni ili ne

Čačić o 20 tisuća 'suvišnih' u javnom sektoru: Umirovljenja, a ne otkazi

Čačić o 20 tisuća 'suvišnih' u javnom sektoru: Umirovljenja, a ne otkazi

Umirovljenja, a ne otkazi. Pojasnio je prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić sudbinu koja u idućih godinu dana čeka 20 tisuća ljudi iz javnog sektora. U državnim tvrtkama burno je odjeknula i mogućnost otkaza za one s najlošijim ocjenama.

Probni baloni ili ne, sindikalne reakcije na najave velikih rezova u javnim i državnim službama te poduzećima, nisu se ispuhale. Posebice oko Čačićeve procjene da bi se ocjenjivanjem po Gaussovoj krivulji iz državnih tvrtki godišnje maknulo pet do šest posto najlošijih kadrova. "Pa ne postoji nigdje na svijetu mogućnost da radio ne radio, znao ne znao, doživotno se negdje zaposliš", kaže Čačić.

U Sindikatu strojovođa slažu se da bi takvo testiranje trebalo i HŽ-u, ali po principu od vrha prema dolje, ističe Nenad Mrgan. "Mislim da mi još tome nismo dorasli. Još uvijek smo u socijalizmu, spasi što se da spasiti, pa daj nemojte. Dobro se sve krene, ali onda dolazi do nekih povlačenja i dižu se ručne kočnice. Ta restrukturiranja i sve što se provodi ne može dati dobre rezultate na takav način. Još uvijek je to po babu i po stricu", poručuje Mrgan.

Čelnik sindikata u Hrvatskim autocestama Mijat Stanić ocjenjivanje smatra dobrom idejom, no prvo bi u poduzećima poradio na većoj efikasnosti. "Mislim da bi učinkovitost trebalo imati prije prednost u odnosu na otpuštanje", kaže Stanić, koji zaključuje da će do konkretnih poteza u cijelom javnom sektoru ipak proći još vremena.

"Mi imamo svoju sprecifičnu situaciju. Prespori smo i predugo se čeka i ono što bih ja volio, kao što mi radimo u naplati cestarine gdje korisnik ne može čekati tri dana ili doći sutra, nego se posao mora odmah napraviti posao. Ja to očekujem od državnih službi, onda ih nije previše, niti su previše plaćeni, nego to ovako ispada jako skupo, svi čekamo u nekim redovima i nalazimo se u živom blatu", naglašava Stanić.

Izlaz iz takve situacije trebale bi dati investicije. Čačić je iz Rovinja doskočio kritikama zbog gospodarskog trenutka. I najavivši donošenje novog strateškog plana razvoja te Zakona o investicijama, jasno poručio da strateške projekte poput Plomina više ne mogu kočiti lokalne političke igre.

"One će biti definirane otprilike sa 20 milijuna eura u industriji i sa 50 milijuna eura u turizmu ili po posebnoj odluci Vlade, tada će se lokalni planovi morati usklađivati sa tom odlukom u roku od tri mjeseca, a naravno, Vlada će dobiti pravo izvlaštenja", rekao je prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.