Biznis

Štednja i rezanje

Reakcije na preporuke MMF-a

Reakcije na preporuke MMF-a

U mirovinu sa 67 godina - jedna je to od preporuka Međunarodnog monetarnog fonda hrvatskoj Vladi nakon redovitih konzultacija u Zagrebu, a tu su još brojne uštede i rezanja, ali i viši PDV za kruh i mlijeko.

Štednja, štednja, štednja i rezanje, rezanje, rezanje - glavne su poruke MMF-a, a sve s ciljem da se deficit dovede na nulu. Povisite dobnu granicu za umirovljenje na 67 godina i to i za muškarce i za žene i povećajte kazne za prijevremeno umirovljenje - poručuje svjetski financijski policajac Banskim dvorima. Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić za Media servis je rekao...

"U trenutku dok Hrvatska kaska za Europom u prouženju životne dobi, uz ovaj broj nezaposlenih u ovom trenutku smatramo da prouženje životne dobi je opcija za Hrvatsku i da ćemo doći do trenutka kada će nam to trebati. Međutim, sada u dogledno vrijeme vjerojatno ne", izjavio je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić za Media servis.

"Cilj je da Hrvatska ima 2 milijuna zaposlenih, pa će tek kada nam bude nedostajalo radne snage doći na dnevni red kasniji odlazak u mirovinu", naglašava Mrsić. Nakon dubinskog snimanja stanja u Hrvatskoj MMF je poručio i da je nužno povećati nultu stopu PDV-a, a to imaju kruh, mlijeko i lijekovi, na 10 posto.

"Napomenuli smo da se od 1. siječnja nulta stopa pretvara u 5%. Još uvijek za sada je na nama da ocijenimo da bi politika ostala na 5%. Ostaje sada pitanje da zaista procjenimo koliko su nam projekcije vezane za gospodarski rast realne. Za sada je 5% inema potrebe mijenjati", rekao je ministar financija Slavko Linić.

Predstavnici Fonda kažu i da treba racionalizirati prekomjernu zaposlenost i plaće u javnom sektoru i smanjiti subvencije. Zalažu se i za uvođenje poreza na imovinu, revidiranje neodrživog mirovinskog i zdravstvenog sustava, ali i za veću fleksibilnost na tržištu rada - u prijevodu - olakšano otpuštanje radnika.

"2003. su maksimalno fleksibilizirana otpuštanja radnika, smanjene su otpremnine, ni jedan jedini posto poslodavci nisu na taj način zaposlili novih radnika. Prema tome, MMF ima svoje pravo, međutim ja sam duboko uvjeren da u ovom trenutku sindikati neće dozvoliti da se uopće takva priča pokrene u Hrvatskoj", kaže čelnik SSSH Mladen Novosel i podsjeća na izjavu afričke aktivistice "Bili smo siromašni, pa je došao MMF. Sada smo siromašni i gladni".

"Postavlja se pitanje da li bi mjere koje MMF predlaže hrvatskim građanima donijele boljitak hrvatskim građanima. Nigdje nažalost na svijetu nemamo primjer da su donijele bolje, nego samo gore", kaže Novosel.

Predstavnici MMF-a očekuju da će BDP ove godine dodatno pasti 1,5 posto, a iduće godine očekuju siromašnih 0,75 posto rasta. No Vlada, barem zasad, poručuje i da može bolje i da može sama i da teški rezovi neće biti potrebni.

"To su preporuke koje će Vlada razmotriti onog trenutka kada ocijeni da nije realan rast. Uovom trenutku Vlada smatra i nadalje da može ostvariti rast od 1,7%", rekao je Linić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.