Biznis

Razgovor s veleposlanikom

Kinezima najzanimljivija naša vina i maslinovo ulje

Kinezima najzanimljivija naša vina i maslinovo ulje

Hrvatsko vino i maslinovo ulje otvorili su ogromno kinesko tržište za hrvatske proizvode. Neka hrvatska vina već su na kineskom tržištu i vrlo su popularna

Što mala Hrvatska može ponuditi velikoj Kini? Kada će krupni kineski kapital ući u Hrvatsku? Je li jeftina kineska roba doista nekvalitetna? O tim i drugim bilateralnim trgovinskim pitanjima razgovarali smo s veleposlanikom Narodne Republike Kine Shen Zhifeijem.

Prošle je godine Hrvatsku posjetilo 22 tisuće kineskih turista, a u prvih sedam mjeseci ove godine turista iz Kine gotovo je dvostruko više nego u istom razdoblju prošle godine. Iz godine u godinu Hrvatska je gostima iz Kine sve zanimljivija, no njihov udio u hrvatskim turističkim rezultatima i dalje je minimalan. Veleposlanik Shen uvjeren je da vrijeme za kineske turiste tek dolazi.

"To znači da će u slijedećih nekoliko godina Hrvatska postati jedno od glavnih turističkih odredišta za kineske turiste. Slažem se s vama da broj kineskih turista danas nije tako velik, ali znate kineske potencijale kada su u pitanju turisti", kaže Shen.Turista iz Kine bilo bi vjerojatno i više kada bi Hrvatska liberalizirala vizni režim.

"Kineski turisti i dalje trebaju vizu, a process dobivanja vize za Hrvatsku je pomalo kompliciran. Nadam se da Hrvatska postaje članica Europske unije, vrlo skoro i članica schengenskog viznog režima i da će to kineskim turistima puno olakšati put u Hrvatsku, da će mnogo lakše moći dobiti vizu, očekuje Shen.Osim prirodnih ljepota i kulturno-povijesnih znamenitosti, Kinezima su zanimljivi i neki hrvatski proizvodi.

"Hrvatsko vino i maslinovo ulje otvorili su ogromno kinesko tržište za hrvatske proizvode. Neka hrvatska vina već su na kineskom tržištu i vrlo su popularna. Mnogo ljudi mi je reklo: hrvatska vina stvarno su najkvalietnija na svijetu. Ako imate još proizvoda poput hrvatskog vina, kinesko tržište uvijek je otvoreno", izjavio je Shen.U usporedbi s milijardama kuna roba što se svake godine uvezu iz Kine, hrvatski izvoz je zanemariv. Najčešće jeftiniji od konkurencije, kineski proizvodi zadovoljavaju potrebe većine hrvatskih konzumenata, pa ipak postoji i percepcija kako su kineski proizvodi niske kvalitete.

"Kineski proizvodi koji dolaze u Hrvatsku prvo trebaju zadovoljiti europske kriterije kvalitete, inače ih hrvatski uvoznici ne bi uvozili. Kineski proizvodi su jeftini i kvalitetni, a mogu jamčiti svim hrvatskim potrošačima da su doista dobri", rekao je Shen.Plasman kineskih proizvoda u Europu mogao bi se u doglednoj budućnosti ostvarivati preko Hrvatske. Kineski investitori zainteresirani su za ulaganje u prometnu infrastrukturu. Prije nekoliko mjeseci u Hrvatskoj su bili predstavnici kineskih tvrtki. Vođeni su ozbiljni razgovori o investiranju u luku Rijeka te u prugu od Rijeke do Zagreba.

"Želimo vidjeti da će svi ti projekti koje ćemo možda raditi ovdje postati dio master plana Europske unije. Nada je uvijek ovdje, mislim vrata su uvijek otvorena. No, to je dug proces, trebamo biti strpljiviji, jer ovo je veliki projekt", zaključuje kineski veleposlanik u Hrvatskoj.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.