Nezaposleni u akciji
Hrvati najaktivniji tražitelji posla u regiji
Prema istraživanju koje je proveo portal MojPosao.hr u suradnji s vodećim portalima za oglašavanje poslova u Srbiji i BiH, Hrvati su najaktivniji tražitelji posla u regiji
U istraživanju je sudjelovalo više od 1.600 ispitanika, a od ispitanika iz Hrvatske, 42% ih je nezaposleno, 32% zaposleno, dok se 26% ispitanika još školuje.
Najviše zaposlenih ispitanika navodi da je kriza najviše utjecala na smanjenje plaća (42%), a zatim na 'zamrzavanje' zapošljavanja (37%) i otpuštanje radnika (35%). Smanjenje plaća najviše se osjeti u Hrvatskoj (42%) te u Bosni i Hercegovini (38%), dok je samo petini ispitanika (20%) u Srbiji smanjena plaća. U Hrvatskoj je također najviše zastupljena mjera 'zamrzavanja' zapošljavanja (37%), dok su otkazi najčešće davani u Srbiji (40%). Ovogodišnji rezultati su se zadržali na razini prošlogodišnjih.
Kada bi mogli raditi za svog idealnog poslodavca, 37% ispitanika iz sve tri zemlje odabralo bi stranog vlasnika. Država kao poslodavac popularnija je u Srbiji (30%) i Bosni i Hercegovini (33%), nego što je to slučaj u Hrvatskoj, gdje bi samo 11% ispitanika radilo za državu.
Kada je riječ o razlozima nezaposlenosti, u Hrvatskoj je 37% ispitanika nezaposleno jer nisu pronašli posao nakon završetka školovanja, za 25% ispitanika je istekao ugovor na određeno, a 21% ispitanika ostalo je bez posla uslijed krize.
Prema broju prijava na natječaje za radno mjesto najaktivniji su ispitanici iz Hrvatske - njih više od petine (22%) prijavilo se na 100 i više natječaja.
Kao i prošle godine, većina ispitanika traži bilo kakav posao (62%), dok ih 35% želi raditi isključivo u struci. Samo 3% ispitanika izabralo bi posao izvan struke. Na bilo kakav posao najviše su spremni ispitanici iz Bosne i Hercegovine (70%), zatim hrvatski (62%) te srpski ispitanici (59%).
Ispitanici iz Hrvatske smatraju da je veza najvažnija pri dobivanju posla (48%). Tek onda bitnim smatraju iskustvo (21%) i znanje (13%).
Nezaposlenim ispitanicima iz Hrvatske najpoželjniji poslodavac je tvrtka u stranom privatnom vlasništvu (29%). U odnosu na prošlu godinu popularnost države kao poslodavca nešto je manja. Prošle je godine za državu htjelo raditi 28% ispitanika dok ove godine to želi petina ispitanika (20%).
Nezaposleni ispitanici iz Srbije su najoptimističniji, njih 39% smatra da će posao pronaći do kraja ove godine, dok isto smatra 29% ispitanika iz Hrvatske te 24% ispitanika iz Bosne i Hercegovine.
Dok traže posao, najviše hrvatskih ispitanika svoje troškove podmiruje 'na račun' svojih roditelja (44%). Nešto više od trećine (35%) ispitanika povremeno honorarno radi, dok ih 20%, iako formalno nezaposleno, radi na 'crno'.
Vezane vijesti
-
Hrvatska se može pohvaliti time da je već mjesecima među zemljama EU-a s najvećim padom stope nezaposlenosti. Istražili smo je li rekordan pad nezaposlenosti samo posljedica ubrzanog iseljavanja ili su na sceni prisutni i neki pozitivni pomaci
-
Izvješće DZS-a, naime, pokazuje da je krajem veljače u Hrvatskoj bilo ukupno 1,327.059 zaposlenih, odnosno 15.462 manje nego krajem siječnja ove godine
-
Trenutno su nezaposlene 242.564 osobe, dakle 1.570 osoba manje nego krajem siječnja
-
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.