Krk
Rijeka se guši u smeću, a Krčani na njemu zarađuju i stvaraju brend
Krčki primjer potvrđuje da su građani Hrvatske voljni u svojim domaćinstvima selektirati otpad bez sile zakona
U pregovorima s Europskom unijom, u poglavlju 27. Okoliš, Hrvatska se obvezala da će do 2015. uvesti selektivno prikupljanje otpada. Sukladno istim obvezama, već 2020. godine Hrvatska bi trebala prikupljati 50 posto razdijeljenog otpada, piše novilist
S obzirom na činjenicu da još uvijek ne postoji zakonska regulativa koja će sankcionirati domaćinstva koja u istu kantu bacaju papir, ostatke hrane, plastiku, staklo, stare lijekove ili baterije, gradska vlast nije ustrajala u tome da kod građana Rijeke i prstena probudi ekološku svijest. Primjer koji ide u prilog tezi da takva misija ipak nije nemoguća, nalazi se u najbližem riječkom susjedstvu - na otoku Krku. Naime, tamošnje komunalno društvo Ponikve sedam godina uspješno provodi projekt primarne selekcije otpada. Štoviše, broj kućanstava koja selektiraju otpad od 2006. kontinuirano raste.
- Primarna selekcija nema alternativu; to je ključ svake uspješne strategije gospodarenja otpadom. Na kraju, na primarnu selekciju otpada prisiljava nas i Europska unija. Jednostavno, zapaliti ili zakopati nešto što se može ponovo iskoristiti, civiliziranom svijetu je izvan pameti. Problem Hrvatske je u tome što nismo razvili kulturu selekcioniranja otpada, a to treba mijenjati.
- Prije svega bilo je potrebno građane educirati o problemu otpada; Ponikve su snimile nekoliko edukativnih filmova, uz račune dijelimo promidžbene materijale, obilazimo mjesne odobre, škole i vrtiće. Na početku akcije, domaćinstvima smo podijelili kantu za biološki otpad, dakle za ostatke hrane koji na deponiju razvijaju onaj neugodan miris, te kutiju za papir i karton. Također, od 2008. darujemo građane kuponima s kojima mogu uzeti vreću komposta kojeg dobijemo nakon obrade bio-razgradivog otpada. Svake godine podijelimo između pet i sedam tisuća vreća komposta, ilustrira Mrakovčić, ali naglašava da se može još puno bolje.
Potjerala ih Marišćina
- Zadovoljan sam zbog činjenica da je, uz Čakovec, Krk jedina sredina u Hrvatskoj u kojoj se na ekološki prihvatljiv način gospodari s otpadom. Također, drago mi je da naš projekt pridonosi imidžu Krka kao ekološki osviještene sredine. Svejedno, nisam posve zadovoljan. Naime, puno je novca uloženo u infrastrukturu za prikupljanje i obradu razdijeljenog otpada koja, unatoč našem trudu, još uvijek nije niti 50 posto iskorištena, što nam govori da valja pojačati aktivnosti. Nadam se da Krk za tri-četiri godine može ostvariti 60-70 posto odvojenog prikupljanja otpada. Isto tako vjerujem da će Krk 2020. prikupljati 80 posto razdijeljenog otpada, navješćuje Mrakovčić i ostavlja dojam direktora kojem nikad ne nedostaje poslovnog motiva.
Sabirni punktovi
U svakoj od sedam jedinica lokalne samouprave na Krku (Omišalj, Vrbnik, Baška, Malinska, Punat, Dobrinj i Krk) u funkciji je i jedno posebno sabirno mjesto za besplatni prihvat glomaznog i opasnog otpada od građana. Takozvani Posami prikupljaju sve ono što na deponij ne bi smjelo završiti: stare akumulatore, istrošene fluorescentne cijevi, živine lampe, ambalažu za kemikalije, elektronički otpad, auto-gume, namještaj...
Rezultat odgovornosti lokalne politike i komunalnog društva je sljedeći - na otoku Krku danas postoji 1.500 sabirnih punktova s pet različito obojenih baja u koje građani mogu odvojeno odlagati otpad iz domaćinstva. Dakle, Krk broji 7.500 posuda za prikupljanje razdijeljenog otpada, što je kapacitet koji, kako kazuje Mrakovčić, premašuje sadašnju »proizvodnju« otpada na Krku.
novilist/eZd
Vezane vijesti
-
-
Skupština grada Zagreba s 26 glasova 'za', 20 protiv i jednim suzdržanim usvojila je Odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada i usluga povezanih s javnom uslugom.
-
Zagreb je raspisao nabavu za kupovinu 50 različitih vozila za odvoz i prikupljanje otpada težak 43,5 milijuna kuna bez PDV-a.
-
Od 1. studenog na snagu stupa Uredba o gospodarenju komunalnim otpadom koju je Vlada donijela krajem svibnja, a prema kojoj u cijeloj Hrvatskoj postaje obvezno odvojeno prikupljanje otpada
Izdvojeno
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o. u ponedjeljak, 16. prosinca 2024. godine u vremenu od 8 do 13 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u mjestu Bibinje, istočno od Mirkova.
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.