Biznis

Sa sjednice Skupštine

Obrtnička komora Zadarske županije upozorava na posljedice zatvaranja obrta

Obrtnička komora Zadarske županije upozorava na posljedice zatvaranja obrta

U ponedjeljak, 3. prosinca 2012. održana je redovna sjednica Skupštine Obrtničke komore Zadarske županije na kojoj su osim članova Skupštine bili nazočni i članovi Upravnog odbora, Nadzornog odbora, predsjednici cehova Komore te tajnici udruženja obrtnika Zadar, Biograd, Pag i Benkovac.

Skupština Obrtničke komore Zadarske županije pod predsjedanjem Stipe Kneževića verificirala je mandate novih članova Skupštine umjesto onih koji su se umirovili ili iz drugih razloga povukli mandate.

Usvojen je Financijski plan i Program rada Komore za 2013. godinu.

Financijski je plan projiciran na 1.985.000,00 kuna.

Novi članovi Skupštine su sa područja Udruženja obrtnika Zadar: Mate Lukin ( proizvodnja) , Ivana Pedić ( uslužna djel.-knjigovodstvo) i Frane Vučetić ( građ. elektro- instal) svi iz Zadra te Dušan Vrban (trgovina) i Paga.  

Komorski sustav je zadnjih godina imao manji priliv sredstava od komorskog doprinosa što je posljedica zatvaranja obrta, a očekuje se da i u sljedećoj 2013. godini situacija neće biti puno povoljnija, obzirom na najavljene zakonske regulative te daljnji pad potrošnje.

Uslijed takvih skromnih očekivanja umanuju se i rashodi, sa naglaskom na plaće zaposlenih, zatim pomoći manjim udruženjima obrtnika, a također i racionalnijem financiranju komorskih i cehovskih aktivnosti.

Veliki dio Programa rada Komore posvećen je radu cehova te odjelu za obrazovanje.

Cehovi predstavljaju najvažnije strukovno organiziranje obrtnika na području Zadarske županije , a organizirani su kao Ceh uslužnog obrta i intelektualnih usluga , Ceh trgovaca, Ceh ugostitelja, Ceh prijevoznika, Ceh graditeljstva, Ceh za ribarstvo , Ceh frizera i kozmetičara, Ceh proizvodnih djelatnosti te najnoviji Ceh poljoprivrednih djelatnosti koji se sve više afirmira kroz svoj rad. Svaki Ceh donio je svoj plan koji će biti objavljen na stranicama Komore.

U djelu obrazovanja obrtnici traže jačanje suradnje s obrtničkim školama naročito u cilju provođenja kvalitetetnije upisne politike prateći razvoj i potrebe tržišta rada.

Planom rada obuhvaćeni su i rokovi polaganja Majstorskih ispita i Ispita o stručnoj osposobljenosti kao jednim od preduvjeta za otvaranje obrta, odnosno trgovačkih društava koji posluju na obrtnički način.

Pod tokčkom razno razvila se diskusija vezano za Fiskalizaciju u prometu gotovinom koja kreće od 1.1.2013. i naprije zahvaća velika i srednja poduzeća te ugostiteljsku djelatnost.

Kod obrtnika predviđeno je da su svi obvezni koristiti fiskalne blagajne osim obrtnika koji su paušalno oporezovani i onih koji prodaju vlastite proizvode na tržnicama, a koji su dužni izdavati račune ovjerene u Poreznoj upravi.

Diskutiralo se i o inspekcijskim nadzorima neregistriranih djelatnosti, a najviše u prijevozništvu gdje su i inspekcija i policija nemoćni.

 

 

 

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.