Državni zavod za statistiku objavio...
Što možete učiniti ako radite, a ne primate plaću?
Obeštećenje zbog neisplaćene plaće više nećete morati tražiti na sudu, već je potrebno samo u Fini predočiti potvrdu o neisplati plaće
Pojmovi poput krize i recesije postali su dio naše svakodnevice s obzirom na to da svjedočimo neprestanom povećanju broja nezaposlenih osoba u Hrvatskoj, prenosi 24sata
Državni zavod za statistiku objavio je kako je stopa registrirane nezaposlenosti za prosinac 2012. godine iznosila 21.1 posto, čime je prvi put nakon deset godina preskočila 21 posto, donosi Večernji list. Zavod je objavio i prosječnu mjesečnu isplaćenu neto plaću po zaposlenom za studeni 2012. i ona je iznosila 5681 kunu, dok je prosječna bruto plaća iznosila 8079 kuna.
Međutim, dok bi se neki zadovoljili i plaćom manjom od prosjeka, postoje i oni koji za svoj rad ne primaju plaću ili im se ne isplaćuje na vrijeme. Kako se takve odluke poslodavaca mogu kontrolirati?
Plaća se isplaćuje u razdoblju ne duljem od mjesec dana
Članak 90. Zakona o radu propisuje kako se plaća zaposleniku isplaćuje nakon obavljenoga rada i to u razdobljima koja ne smiju biti duža od mjesec dana. Ako kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu nije drukčije određeno, plaća se za prethodni mjesec isplaćuje najkasnije do petnaestog dana u narednom mjesecu.
Zahvaljujući novom Ovršnom zakonu koji je 15. listopada 2012. godine stupio je na snagu omogućuje se radnicima koji ne dobivaju plaću da preko Financijske agencije (Fina) pokrenu ovršne postupke kako bi blokirali račune poslodavaca i tako došli do svojih potraživanja.
Predočenje potvrde o neisplati plaće
Tako obeštećenje zbog neisplaćene plaće više nećete morati tražiti na sudu, već je potrebno samo u Fini predočiti potvrdu o neisplati plaće. Nakon tog postupka, poslodavac će imati 30 dana kako bi mogao sudski osporiti takvu naplatu, a ako ne uspije, Fina će banci izdati nalog za prijenos zaplijenjenih sredstava.
Iako Savez samostalnih sindikata Hrvatske pozdravlja mogućnost izravne naplata plaće, naknade plaće i otpremnine putem Fine, Gordana Palajsa, izvršna tajnica za radno-socijalno pravo SSSH-a nam je rekla kako smo "nažalost još uvijek suočeni sa strahom radnika od posljedica prijavljivanja poslodavca, a praksa da radnici tijekom nadzora daju iskaze pred nekim od rukovoditelja također ovaj nadzor čini neučinkovitim".
Kako naplatiti neisplaćene plaće?
Da bi Fina mogla provesti blokadu poslodavčeva računa, morate ispostaviti valjanu ovršnu ispravu, odnosno obračun plaće ili sudsku odluku. U članku 91. Zakona o radu navodi se kako je prilikom isplate plaće, naknade plaće i otpremnine poslodavac dužan radniku uručiti obračun iz kojeg je vidljivo kako je utvrđen iznos plaće, naknade plaće i otpremnine.
Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknade plaća ili otpremnine radniku uručiti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti. Ako vam poslodavac ne izda propisani obračun plaće, ovakvo ponašanje poslodavca možete prekršajno prijaviti inspekciji rada.
Ako ona utvrdi da prekršaj postoji, poslodavcu će naložiti da vam izda propisani obračun plaće i prema članku 248. Zakona o radu kazniti ga novčanom kaznom u iznosu od 61 000 do 100 000 kuna.
Vezane vijesti
-
Premijer Andrej Plenković najavio je u srijedu u Hrvatskom saboru da će od siječnja minimalna neto plaća biti povećana za 350 kuna, s 3400 na 3 750 kuna, odnosno na 500 eura neto.
-
Prosječna plaća u Hrvatskoj prvi puta je viša od 7.000 kuna, istaknuo je u četvrtak na početku sjednice Vlade premijer Andrej Plenković, ocijenivši da je tome pomogla porezna reforma i državna pomoć gospodarstvu za vrijeme pandemije koronavirusa.
-
Vlada RH danas će donijeti uredbu o povećanju minimalne plaće u Hrvatskoj na iznos od 4250 kuna u bruto, odnosno 3400 kuna u neto iznosu, počevši od 1. siječnja 2021. godine te će sukladno s tim rasti i minimalna studentska satnica.
-
Minimalnu plaću u Hrvatskoj prema procjenama prima 30 do 50 tisuća zaposlenih osoba.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.