Biznis

'Radno aktivno siromaštvo'

Zaposlenici velikih trgovačkih centara rade kao robovi

Zaposlenici velikih trgovačkih centara rade kao robovi

Rad u velikom trgovačkom centru ne bih nikome preporučila, pogotovo ne mladim ženama koje trebaju zasnovati obitelj, kazala je jedna prodavačica

"Zaposleni u trgovini, pogotovo velikim trgovačkim centrima nažalost su jedni veliki robovi", ispričala je za emisiju Hrvatska uživo gospođa koja već deset godina radi u trgovačkim centrima, piše danas.hr

Povod za razgovor inzistiranje je Udruge trgovine pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca na otkazivanju Kolektivnog ugovora za zaposlene u trgovini čija je plaća ionako premala, odnosno prema podacima Sindikata trgovine Hrvatske iznosi u prosjeku tek 2.900 kuna.

"Najveći problem u toj cijeloj priči je plaća koja se nije mijenjala zadnjih deset godina, neisplaćivanje prekovremenih sati, te rad nedjeljom u pravilu u popodnevnim satima koji najčešće nije plaćen kako spada", ispričala je prodavačica. Rad u jednom velikom trgovačkom centru, kazala je, zahtijeva jako puno psihičke i fizičke snage.

"U principu jedan radnik tijekom svoje smjene prenese od 5 do 6 paleta robe, a to nije mala količina. Blagajnica prebaci preko svojih ruku tonu do tonu i pol robe. A otkazivanjem kolektivnog ugovora gubimo sve dodatke - za minuli rad, plaćeni prijevoz, plaćene prekovremene i rad nedjeljom", ističe prodavačica te dodaje:

"Rad u velikom trgovačkom centru ne bih nikome preporučila, pogotovo ne mladim ženama koje trebaju zasnovati obitelj. Ja sam već umorna od toga. U ovih deset godina provela sam puno manje vremena sa svojom obitelji nego što sam trebala. Moja su djeca doslovno odrasla bez mene."

'Radno aktivno siromaštvo'

Bojana Percan iz Sindikata trgovine Hrvatske potvrdila je priču gospođe kao uobičajenu radničku priču iz velikih trgovačkih centara dodajući da je situacija čak i gora. "Sve prisutnije je nasilje i trećih osoba prema prodavačima. Od slobodnih dana radnici imaju jedino Božić i Uskrs, previše je neplaćenog prekovremenog rada, sve manje su sa svojim obiteljima, strada im zdravlje... I sami vidite koliko su i psihički i fizički opterećeni", kazala je Percan, koja je uvjerena da će ovom najavom otkaza HUP-a kolektivnog ugovora za djelatnost trgovine, kupovna moć prodavača, skladištara, blagajnika biti još niža, a istim se stvara "radno aktivno siromaštvo".

Prema podacima Sindikata trgovine neto plaća zaposlenih u trgovini je 2.900 kuna, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku ona je 4.000 kuna. "No, valja znati da u taj državni prosjek ulaze i menadžerske plaće, zato je on toliko visok", ističe.

HUP: Želimo poboljšati prava radnika

Član Izvršnog odbora Udruge trgovine pri HUP-u Mirko Budimir uvjerava pak da se ukidanjem Kolektivnog ugovora za radnike "neće ništa promijeniti jer poznato je da velike trgovačke kuće imaju svoje kućne ugovore i poznato je da ugovor o radu štiti zaposlenike". "Ono što smo mi željeli u Udruzi trgovine je da se taj sporazum osuvremeni. Nešto što je prije 15 godina rađeno, ne može sada biti aktualno", kaže te tvrdi da oni iz Udruge žele zapravo poboljšati prava radnika. "Bez zadovoljnog našeg djelatnika ne možemo raditi našu osnovnu djelatnost", kazao je.

Percan ga je na to podsjetila da upravo na njihovim web stranicama stoji informacijama kojima se njihovi članovi upućuju na zakon o minimalnoj plaći koja iznosi 2.814 kuna bruto. "Kada odbijemo poreze i prireze za Grad Zagreb, ona iznosi 2.240 kuna. Granica siromaštva u Hrvatskoj je 2.020 kuna za 2011. godinu. Dakle, ako se radnicima ukine i naknada za trošak prijevoza od 360 kuna, onda smo stvorili novih 16 posto radnika koji su ispod granice siromaštva u Republici Hrvatskoj", zaključuje.

danas.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.