Biznis

Odgovori na medijske napise:

EVN Hrvatska: Nastavljamo s ulaganjem u plinofikaciju Dalmacije!

EVN Hrvatska: Nastavljamo s ulaganjem u plinofikaciju Dalmacije!

EVN Croatia opskrbljivat će zemnim plinom oko 130.000 korisnika

Kako je i najavila, tvrtka EVN Hrvatska održala je jutros konferenciju za medije u hotelu Kolovare, i to zbog učestalih medijskih napisa i nagađanja o pojedinim aspektima poslovanja EVN-a.

Predstavnici tvrtke EVN u Zadru kazali su kako su informaciju da policija provodi istragu o plinofikaciji saznali iz medija. "Policija niti bilo koje drugo državno tijelo nisu kontaktirali EVN", izjavili su čelnici EVN Hrvatska. Naglasili su potom kako je "plinofikacija Zadarske županije isplativa i da će donijeti korist svima zbog čega EVN Hrvatska i nastavlja s ulaganjem u plinofikaciju Dalmacije!"

EVN se kvalificirao na natječaju i dobio je koncesiju u skladu sa svim propisima i zakonima

Osim što su detaljnije objašnjena pitanja naknada za priključenje na plinsku mrežu EVN-a, predstavljen je i novi direktor tvrtke, Werner Casagrande.

Werner Casagrande vodit će EVN Croatia umjesto Evelyn Panis koja se nakon uspješno završene prve faze izgradnje distributivne mreže u Zadarskoj županiji vraća u središnjicu EVN-a pokraj Beča. Svojim velikim iskustvom u realizaciji energetskih investicija EVN-a,  Casagrande će doprinijeti daljnjoj plinofikaciji Dalmacije, kazano je na konferenciji.

Tvrtka EVN tako se s novim direktorom na konferenciji osvrnula na pitanje o natječaju i koncesiji pojasnivši kako u vrijeme trajanja natječaja za izbor koncesionara nije bilo zakonske regulative koja propisuje trošak priključenja kupaca na distribucijsku mrežu. EVN je na ponovljenom natječaju pripremio nove izračune i ponudio besplatne priključke na mrežu, ali samo pod određenim uvjetima da bi HERA krajem 2011. donijela pravilnik o naknadi za priključivanje na plinski sustav i za povećanje priključnog kapaciteta kojeg su se morali pridržavati svi distributeri. U konačnici se došlo do cijene priključka u iznosu od 7 tisuća kuna, pojasnio je Vlado Mandić iz EVN-a.

"Kad mi dođemo do određenog kućanstva, ukupan iznos toga je 7 tisuća kuna. 5 500 kuna odnosi se na kućni priključak, to je cijena definirana prema pravilniku HERA-e. Govorimo samo za prosječno kućanstvo. Osim ovih 5500 kuna tu je i plinomjer uključen u tih 7 tisuća kuna, znači to je ono što EVN investira i plaća. Sve ono što kupac, odnosno korisnik mora napraviti ovisi o drugim dobavljačima."

Istaknuto je i kako se u ovom projektu opskrbljuje oko 150 kupaca, ali da je riječ o dugoročnom projektu. "Troškovi o kojima se piše u medijima jesu oni koji se odnose na prenamjenu odnosno rekonstrukciju instalacija unutar kuće, ali to su troškovi koji uvijek nastaju. Mi smo uvjereni da će doći do prijelaza kućanstava na plin budući da će ljudi shvatiti da je ekološki prihvatljiviji i povoljniji", zaključna je riječ konferencije.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.