Pad standarda
Pogledajte koliko smo osiromašili u 2012.
Prihodi kućanstva u 2012. pali su za pet posto, porasli su troškovi za hranu i režije, a tri četvrtine građana nema dovoljne prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba. Sukus je to istraživanja koje je provela agencija GfK-a.
Jedno prosječno kućanstvo krajem prošle godine raspolagalo je mjesečno s 6.300 kuna dok im je za pokrivanje osnovnih troškova trebalo, njihova je subjektivna procjena, u prosjeku 8.955 kuna.
Istraživanje pokazuje kako se u odnosu na 2011. visina potrebnih prihoda nije znatno promijenila (2011. - 8.824 kn, 2012. - 8.955 kn), ali su se zato ostvareni prihodi smanjili za oko 5 posto (2012.- 6.300 kuna; 2011. - 6.610 kuna).
Gledajući regionalno, najveći se prihodi ostvaruju u gradu Zagrebu - 7.043 kuna, a najniži u Slavoniji - 5.280 kuna.
Čak 76 posto kućanstava ne može sa svojim plaćama pokrivati mjesečne troškove. Postotak onih koji to mogu iznosio je lani 20 posto što je za 9 posto manje nego u 2011. godini.
Najveći udio troškova u ukupnim prihodima kućanstva otpada na hranu i piće - 33 posto. Doda li se tome i troškovi stanovanja, proizlazi da 54 posto svojih prihoda kućanstva troše na zadovoljenje osnovnih egzistencijalnih potreba.
Udio troškova hrane i pića raste zajedno s troškovima stanovanja (2011. - udio 48 posto), dok se ostvareni prihodi smanjuju, pa Hrvatima ostaje sve manje novca za zadovoljenje nekih drugih potreba (zabava, rekreacija, obrazovanje, medicinske usluge, obuća i odjeća), koje, za sve veći broj građana postaju luksuz.
Svim kućanstvima je zajedničko što mjesečno novac troše na hranu i troškove stanovanja. Od ostalih proizvoda, najveći broj kućanstava izdvaja novac za plaćanje usluga mobilne telefonije (92 posto), fiksnog telefona (85 posto), te za prijevoz (83 posto).
Na odjeću i obuću novac izdvaja 77 posto hrvatskih kućanstava, na medicinske usluge skoro 2/3 hrvatskih kućanstava (62 posto).
Skoro podjednak broj hrvatskih kućanstava mjesečno troši novac na kulturu, rekreaciju i zabavu (46 posto), na duhan i cigarete (45 posto), na trajna potrošna dobra (39 posto). Na obrazovanje novac izdvaja svega 30 posto kućanstava (u prosjeku 518 kn mjesečno).
Najveći pad u opsegu potrošnje uočava se kod trajnih dobara - 32 posto je manje kućanstava koja kupuju trajna dobra. Sve je manji broj kućanstava koja troše novac na proizvode koji ne spadaju u kategoriju osnovnih potreba: 21 postoje manje kućanstava koja troše na kulturu, zabavu, rekreaciju, 12 posto je manje onih koji kupuju odjeću i obuću, dok je 21 posto manje kućanstava koja troše na medicinske usluge.
Ne veseli niti podatak da je u 2012. godini, u odnosu na lani, 25 posto manje kućanstava koja izdvajaju novac na obrazovanje.
Vezane vijesti
-
-
-
Lošije stanje financija najviše ističu stanovnici Like, a slijede ih oni u Slavoniji
-
Turistička sezona 2010. dobit će u medijima razne epitete, poput „ključne" ili „presudne", međutim, pitanje je kakva će ona biti bude li se recesija vratila i u europskim zemljama
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.