Biznis

Nova pravila za hipoteke

EU uvodi stroge standarde i zaštitu kupaca stanova na kredit

EU uvodi stroge standarde i zaštitu kupaca stanova na kredit

Zemlje članice i Europski parlament postigle su u ponedjeljak 22. travnja načelni sporazum o prvim zajedničkim pravilima za odobravanje hipotekarnih bankovnih kredita za kupnju nekretnina.

Ako dogovor prođe na Europskom vijeću, i ako ga Parlament prihvati na plenarnom zasijedanju, sporazum će postati europski zakon i stupit će na snagu sredinom 2015. godine. Prvenstvena je zadaća novog propisa da u budućnosti spriječi napuhivanje, a potom rasprskavanje balona cijena nekretnina, kakav je prethodio aktualnoj europskoj dužničkoj krizi, te da zaštiti potrošače financijskih usluga od zloupotrebe njihova povjerenja i neznanja.

„Nova direktiva pomoći će da se spriječe ekcesi i podupirat će odgovornu praksu kreditiranja. Potrošači će napokon dobiti zaštitu kakvu zavređuju. Bit će bolje informirani, tako da mogu odabrati hipotekarni kredit koji će najviše odgovarati njihovim potrebama, uz najmanji trošak, i bit će potpuno svjesni rizika u koji se upuštaju", izjavio je za medije Michel Barnier, europski povjerenik zadužen za regulaciju financijskih tržišta.

Barnier je dodao da će od direktive imati koristi i davatelji hipotekarnih kredita jer će ih prisiliti da posluju po novim, višim profesionalnim standardima. „Oni igraju ključnu ulogu u ekonomiji" jer hipotekarni čine dvije trećine svih kredita koje odobravaju banke. „Novi propis stvorit će okvir za tržište stambenih kredita na razini cijele Europske unije i ponuđači tih kredita napokon će moći iskoristiti sve prednosti jedinstvenog europskog tržišta i njegovih 500 milijuna potrošača."

Parlamentarni izvjestitelj i glavni pregovarač s Komisijom Antolin Sanchez Presedo rekao je da su hipotekarni krediti „tako važni budući da predstavljaju najveću financijsku obvezu europskih obitelji, a tržište tih kredita čini više od polovice (52 posto) bruto domaćeg proizvoda EU-a. Novi zakon postat će uzor i mjerilo zaštite potrošača, financijske inkluzije i ekonomske stabilnosti."


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.