Biznis

Mudrinić o reformama

Sve bi se odjednom promijenilo kad bi imali konsenzus

Sve bi se odjednom promijenilo kad bi imali konsenzus

Ako Vlada posluša poslodavce, u svoje će redove imenovati stručnjaka za reforme i dati mu političku moć premijera za dio kojim se upravlja, a na političkoj sceni okupit će sve relevantne strane i s njima sklopiti konzenszus o ciljevima za budućnost. Ivica Mudrinić, predsjednik HUP-a i prvi čovjek THT-a, za Večernji list govori o tome što treba mijenjati i zašto Vlada Zorana Milanovića ima otpor prema poslodavcima.

 

 

 Ključni čovjek za reforme

'Mi smo predlagali da u Vladi imenuju i potpredsjednika Vlade za reforme, koji bi imao sav autoritet premijera, ali samo za posao reformi. Ispod sebe bi imao timove stručnjaka koji bi provodili programe kako bi bili maksimalno operativni i učinkoviti. Uvjereni smo iz simulacija koje smo radili da bez reformi nije moguće osigurati fer status ljudima koji rade u javnom sektoru, od policajca koji je potplaćen i nejednakosti koje počivaju između ljudi koji su zaposleni u državi i službama vezanima za nju u odnosu na neke lokalne samouprave ili pozicije. Ako želimo vratiti status profesijama, od učitelja i liječnika preko medicinskih sestara do policajaca, i ako želimo njihove plaće korigirati u skladu sa statusom koji bi trebali imati, moramo napraviti reforme', rekao je Mudrinić, dodajući da se HUP ne zalaže za rezanje tih plaća jer su premale za ono što rade. Problem je ukupan trošak za plaće, a on proizlazi iz činjenice da su procesi u tim sustavima zastarjeli, da su zastarjele tehnologije na kojima su razvijeni te njih treba modernizirati. Ali za to je potreban i novac i vrijeme i timovi te ključan punkt u sustavu koji ima veliki politički autoritet.Uz opasku da je proteklih 15 godina u Hrvatskoj oblježilo nečinjenje, Mudrinić napominje da je i ova vlada nastavila sličnu politiku iako joj se mora priznati da je uvela red u javne financije, da se usudila uhvatiti u koštac s rješavanjem problema brodogradnje koji je niz godina bio tabu-tema, da su nastavili borbu protiv korupcije, pojačali napore za sređivanje stanja u pravosuđu...

'No, to još uvijek nije dovoljno i trebaju nam odlučniji potezi kako bismo se pripremili za budućnost', poručio je predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca.

Napominje da je važno postići konsenzus, donijeti 'jednu vrstu deklaracije koja će nas ujediniti'.

'U Nacionalnom vijeću za konkurentnost nazvali smo je povelja kojom bi se opisalo željeno stanje u budućnosti, a iza koje bi svi ključni čimbenici u društvu stali: pozicija, opozicija, sindikati, poslodavci, akademija i lokalna vlast... Kad bismo imali zajedničke ciljeve, odjednom bi se u Hrvatskoj sve promijenilo jer bi konsenzus bio mehanizam za fokusiranje svih snaga prema budućnosti, a ujedno bi omogućio da svi stanemo iza reformi'.

Mudrinić potvrđuje da je riječ o trećem društvenom konsenzusu: prvi je bio izboriti samostalnost, za što je glasovalo više od 94 posto društva, drugi je bio konsenzus svih političkih čimbenika o ulasku u EU i NATO. Treći cilj, konsenzus ili vizija, kako god ga zvali, ima jednaku težinu kao prethodna dva cilja jer će on odrediti kakva će nam biti budućnost.

'Što više tonemo, teže se iščupati iz gliba i zato je i nužan konsenzus. Jer bez njega nije moguće napraviti neku vrstu preraspodjele, preispitati neka prava i restrukturirati javni sektor. Pod tim mislimo na micanje netemeljnih djelatnosti iz sustava, modernizaciju javen uprave uvođenjem suvremenih tehnologija kako bi se razina usluge podigla, a time i omogućilo vraćanja kapitala i otvaranje radnih mjesta. Moramo simultano podizati privatni sektor malim i srednjim poduzetništvom, potpomognuto stalnim potporama za otvaranje radnih mjesta, a u isto vrijeme raditi na transformaciji društva. To je pet-šest megaprocesa koje treba voditi simultano, a da bi to bilo moguće, potreban je konsenzus', poručio je Mudrinić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.