Prizor za povijest: pakiranje u staroj tvornici
Bivši vaterpolist otvara najmoderniju europsku tvornicu ribe na Braču
Danas u "Sardini" rade 274 radnika, od početka investicije zbog nove tvornice zaposleno je 45 ljudi, a do iduće godine posao će naći njih još oko 50
Iznad Postira na Braču - Brač?! Jer, tako veliku, impozantnu zgradu teško je vidjeti ne na otocima već i na kopnu, negdje bliže mittel Europi - oko Zagreba ili Varaždina. I što je najvažnije, ne radi se o trgovačkom centru, nego tvornici, i to za preradu ribe - najmodernijoj na kontinentu!, piše slobodnadalmacija
U više od 15 tisuća kvadrata prostora, opremljenog najsuvremenijim strojevima, "Sardina" iz Postira, pod novim, internacionalnim brendom "Adriatic Queen", kreće u veliki lov na kupce diljem svjetskog tržišta. Planiraju prosječni godišnji prihod od 25 milijuna eura podići na 35 milijuna istih tih eura, što bi onda bio veliki biznis, a s obzirom na tehnologiju kojom raspolažu, ne bi bilo čudno i da prebace plan.
Velika jagma
Danas u "Sardini" rade 274 radnika, od početka investicije zbog nove tvornice zaposleno je 45 ljudi, a do iduće godine posao će naći njih još oko 50. Velika je jagma bila za radna mjesta u "Adriatic Queenu". Budući da je tehnologija u tvornici izuzetno sofisticirana, zaposleno je puno inženjera, a osim Bračana, posao je pronašlo i dvadesetak Splićana.
Prizor za povijest: pakiranje u staroj tvornici
Predsjednik Uprave postirske tvrtke Mislav Bezmalinović, jedna od legendi hrvatskog vaterpola, danas zabija poslovne golove jer će u "Adriatic Queenu" raditi stotinu ljudi više nego u staroj tvornici, pa ispada da Bračanin Bezmalinović spašava bodule od iseljavanja; što na kopnu tražiti sreću kad ti je kod kuće servirana. I to najviše zahvaljujući konzervama, njih 40 milijuna godišnje, koliko su ih u "Adriatic Queenu" namjerili proizvesti sada, kada je splitski "Lavčević", nakon samo godinu i dva mjeseca, napravio tvornicu toliko veliku da izgleda kao da ju je netko spustio s Mjeseca.
- U petak je otvaranje, vrpcu će prerezati ministar poljoprivrede i ribarstva Tihomir Jakovina, a slavlje će biti skromno - kaže Mislav. Po bračku - zafrkajem. - Je, i to zato što ćemo sredstva koja smo za to namijenili dati u humanitarne svrhe, a kome i zašto, o tome ćemo na konferencijji za tisak u rujnu - govori Bezmalinović dok nas provodi tvornicom u koju bi trebalo pozvati i visoke goste iz Bruxellesa, tek da vide što to mala Hrvatska može - i zna.
Investicija je "teška" 250 milijuna kuna: 70 posto sredstava je osigurano preko HBOR-a, a ostatak iz vlastitih izvora. I ne manje važno, napominje Bezmalinović, dugove će smanjiti prodajom stare tvornice u mjestu, a novom kupcu predati vlasnički čistu situaciju: svu potrebnu infrastrukturu, projekt za hotel s 200 soba, a za koji treba platiti tek pola iznosa za komunalije, jer su oni ostalo već namirili, te mogućnost ishođenja koncesije za korištenje gata pred starom fabrikom.
Solarne ćelije na krovu
A, kako izgleda bračko čudo od tvornice iznutra? U tehnološkom smislu, umjesto uobičajenog freona nepovoljnog za ozon i otrovnog amonijaka, Postirani će se služiti ugljičnim dioksidom (Co2) kad je odmrzavanje ribe u pitanju, a to će im šparati, opet po brački, struju, i omogućiti odmrzavanje ribe u samo 15 minuta. Krov je prilagođen potrebi proizvodnje sunčeve energije koju će Postirani kasnije i prodavati, a s terase puca i prekrasan pogled na Split.
Za proizvodnju i grijanje koristit će se biomasa - drvni pelet i sječka, a u budućnosti, planiraju u "Adriatic Queenu", i komina masline, koja se danas u Dalmaciji baca, a može se i te kako iskoristiti. - Mogo je i hotel grodit - komentira jedna radnica, dok gledajući kopno, Mosor i Biokovo, umiremo od miline. Nakon što smo prošli obveznu dezinfekcijsku kontrolu, barijere su na ulazima uklonjene, a Mislav nam je ispričao što će sve se događati u sali za plavu ribu.
Komore za 4000 tona ribe
- Ovdje se ona izravno iskrcava iz kamiona, tako da neće više imati dodira s vanjskim zrakom. Odmah ide na sortirku koja je klasificira po težini. Tu vidite strojeve danske i talijanske proizvodnje za čišćenje i poliranje školjki, a u našem su slučaju to dagnje. Dalje je sala za sitnu plavu ribu u kojoj se na velikoj sortirki odvaja srdela od inćuna, a kapacitet ledomata je 20 tona dnevno. Kašete u kojima se riba doprema odmah se peru, a imamo prostora za njih 200 tisuća - pokazuje nam Bezmalinović, a mi se vrtimo oko stroja za smrzavanje ribe koji je hladi na minus 47 stupnjeva, i to 4,5 tone na sat!
- Kad ribe bude više, a bit će je, onda ćemo koristiti tzv. tunel u kojem se može smrznuti i po osam tona na sat. A, ovo su vam komore u koje može stati 4000 tona ribe - pokazao nam je direktor "Sardine" prostorije u kojijma smo se osjećali mali poput, ma što srdela - papalina. A, u sljedećoj sali koju nam je predstavio nastavit će se 106 godina ribarske tradicije u Postirima.
Tu će 50 djelatnica/ka soliti i marinirati tone ribe dnevno, a onda će ista "otplivati" u zrionicu gdje će ostati mjesec dana na dozrijevanju. Na četiri proizvodne linije za konzerviranje srdele "Adriatic Queen", radnici će ribu umetati u utore u kojima će im se skidati glava i rep, a utroba "čupati" na vakuum, da bi se naposljetku doguralo do fantastične brojke od 200 tisuća konzervi dnevno! Ručno će se filetirati tuna, skuša i oslić, a u istoj hali punit će se i delikatesne riblje paštete i automatski pakirati. Valja vidjeti i skladište na kojem bi Bračanima pozavidjela i velika IKEA. Naime, u njega može stati čak 8 milijuna konzervi!
No, vrhunac je ipak peškarija, kojom će se "Adriatic Queen", kao legitimna nasljednica stare jadranske kraljice "Sardine", predstavljati domaćima i fureštima na otoku, a ovih dana će, tim povodom, krenuti i velika reklamna kampanja u regiji. U staroj su se fabrici u Postirima zapošljavale generacije Bračana. Zato je kanula i koja radnička suza za hraniteljicom što je rođena još u Austro-Ugarskoj, da bi nakon svih tih silnih država dobila nasljednicu imena "Adriatic Queen" u Hrvatskoj, a unutar EU-a.
SD/eZd
Vezane vijesti
-
Požar raslinja na otvorenom prostoru na području Suknovca kod Oklaja i dalje je aktivan. Požarom je zahvaćena trava, nisko raslinje, makija, hrastova i borova šuma na trenutno procijenjenoj površini od 370 ha, a u njegovu gašenju su sudjelovali vatrogasci iz DVIP Šibenik i DVD Knin.
-
Požar koji je nakon sinoćnjeg udara groma buknuo na južnom dijelu otoka Brača još nije stavljen pod kontrolu, a u subotu ujutro u gašenje su se uključila i dva kanadera, doznaje se od zapovjednika Vatrogasne operativne zone Brač Dragana Martinića.
-
-
Izdvojeno
-
Premijer Andrej Plenković i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić predstavili su u četvrtak na prvoj sjednici Vijeća za demografsku revitalizaciju četiri skupine demografskih mjera kojima se od iduće godine želi potaknuti rađanje više djece, kao i povratak iseljenika.
-
Hrvatski građani koji u inozemstvu izgube putovnicu, bude im ukradena ili uništena moći će pomoć i izdavanje privremene putne isprave tražiti i u zemljama bez hrvatskog konzularnog predstavništva, odnosno u diplomatskim predstavništvima neke druge članice EU, predlaže zakonodavac.
-
Izbornik hrvatske muške rukometne reprezentacije Dagur Sigurdsson objavio je popis igrača za prvu fazu priprema za Svjetsko prvenstvo koje Hrvatska organizira zajedno s Danskom i Norveškom sljedeće godine, objavio je HRS.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.