Sukobi u mišljenju
Vlada i MOL različito o modelu upravljanja Inom
U Zagrebu je održan drugi krug hrvatsko-mađarskih pregovora o Ini, a na stolu se našao model upravljanja hrvatskom naftnom kompanijom. U izjavama nakon sastanka predstavnici Vlade i MOL-a potvrdili su jasna razmimoilaženja po tom pitanju.
Nakon trosatnih razgovora o Ini u Državnoj rezidenciji u Visokoj pregovaračke strane složile su se - da se ne slažu. Na novi krug pregovora s hrvatske strane, uz ministra Ivana Vrdoljaka i ravnatelja DUUDI-ja Mladena Pejnovića, stigao je i odvjetnik Luka Mišetić, bivši branitelj generala Gotovine. Na mađarskoj strani šef Uprave Ine Zoltan Aldot i, nakon nedano promijenjenog pregovarača, članovi Upravnog odbora MOL-a Joszef Molnar i Oszkar Vigali. Glavna tema kako je nedavno i najavio ministar gospodarstva, upravljanje Inom, a nakon ozbiljnog i otvorenog tona iza zatvorenih vrata, za novinare tek kratke izjave bez dodatnih pitanja. Molnar je podcrtao kako i dalje postoje značajna razmimoilaženja s hrvatskom stranom te dao naslutiti da će MOL teško pristati na promjenu trenutnog odnosa snaga u Ini.
"Što se tiče upravljanja Inom, čvrsto vjerujemo da je postojeći model u skladu s najboljom međunarodnom praksom te hrvatskim i europskim propisima. Svejedno, uvjereni smo da ćemo zajedno s Vladom Republike Hrvatske pronaći rješenje koje će doprinijeti budućnosti Ine", rekao je Molnar.
Da su pregovaračke pozicije jasno zacrtane uz dosta otvorenih pitanja i nesuglasica, potvrdio je i Vrdoljak , a hrvatska želja za većim utjecajem u vođenju Ine je i konkretizirana.
"Mi smo danas otvorili i predložili novi način korporativnog upravljanja kojeg ćemo sutra i službeno proslijediti kolegama iz MOL-a. Mislim da bi bilo dobro, a tako smo se i sporazumjeli, da ćemo ubrzati s procesom pregovaranja", rekao je Vrdoljak.
Hrvatska, podsjetimo, traži preispitivanje širokih ovlasti MOL-a iz dioničarskog ugovora 2009., dok Mađari koji imaju 49,1 posto udjela u Ini, zamjeraju Vladi ignoriranje obveza u dijelu o preuzimanju gubitaškog plinskog biznisa. Nakon prvog kruga pregovora u rujnu na kojem je dogovoren okvir budućih razgovora, Vladi sad ostaje čekati mađarski odgovor. Vrdoljak optimistično poručuje:
"S ubrzanjem procesa i dalje mislim da možemo doći do najboljeg rješenja. Hrvatska Vlada će sigurno napraviti sve što treba napraviti da zaštiti Inu, da ispregovara poziciju Ine u interesu same kompanije, njenih zaposlenika, a u konačnici i u interesu energetske stabilnosti Republike Hrvatske", izjavio je Vrdoljak.
Pregovori o Ini tako se nastavljaju, u sjeni nedavne Interpolove tjeralice za šefom MOL-a Zoltom Hernadyem i potom zahtjeva mađarske Vlade za revizijom portfelja te najave moguće prodaje Ininih dionica.
Vezane vijesti
-
-
-
-
Vlada zastaje s otkupom Ine od MOL-a zbog novih pravnih okolnosti nastalih nakon presude Vrhovnog suda te pokreće reviziju dioničarskog ugovora za Inu i Ugovora o plinskom poslovanju, rekao je u četvrtak na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.