Biznis

Novi Zakon

Od 2030. u mirovinu idemo sa 67 godina

Od 2030. u mirovinu idemo sa 67 godina

Građani će nakon 2030. u mirovinu sa 67 godina, odnosno 40 godina radnog staža, od 1. siječnja umanjuju se povlaštene mirovine što donosi uštede u proračunu, a uštedjelo se i na referendumu.

Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić poručio je, predstavljajući prijedlog Zakona o mirovinskom osiguranju, kako će se u mirovinu moći ići s 40 godina radnog staža ili sa 67 godina nakon 2030. godine. Najavio je kako će od siječnja povlaštene mirovine iznad 5000 kn biti umanjene za 10 %, a od smanjenja su izuzete neke kategorije poput vojnih ili stopostotnih invalida ili djece poginulih branitelja.

"Donošenjem i primjenom predloženog zakona postići ćemo dodatne uštede u državnom proračunu za 2014. godinu, u iznosu od 303 milijuna kuna. Dakle sve mirovine koje su ispod 5.000 kuna, neće se smanjivati", istaknuo je Mrsić.

Uštedjet će Vlada i na naknadama za realizaciju referenduma. Donesena je odluka prema kojoj će visina naknade za predsjednika i članove povjerenstava ovisiti o broju biračkih mjesta, a kretat će se od tisuću do 2 i pol tisuće kuna, odnosno do tisuću kuna ako je u općinama i gradovima bilo manje od 15 biračkih mjesta.

"U odnosu na naknade koje su bile na referendumu za pristupanje Europskoj uniji, smanjenje su za 500 kuna za ove najviše i 250 kuna za najmanje tako da će i troškovi biti nešto manji od planiranih", rekao je ministar uprave Arsen Bauk.

"Nikad se ne slažem da je novac za referendum bačen novac, pa tako i ovaj zadnji. Pitanje je samo je li bilo bolje namjere za taj novac. Bilo je, ali bačen nije. Ljudi će dobiti novac, zaradili su ga pa će ga valjda potrošiti", dodao je premijer Zoran Milanović.

Na Vladi su predstavljene i izmjene Ovršnog zakona. Kako je, između ostalog, rekao ministar Orsat Miljenić, zakonom se širi opseg od izuzeća nad provedbom ovrhe u koje će sada spadati dar za djecu i putni troškovi. Također u ovrhe nad nekretninama uključuje se FINA kako nekretnine ne bi bile prodavane ispod cijene. Miljenić je predstavio i izmjene prekršajnog zakona. Kaže: dotjeruje se registar - svi oni koji kaznu ne plate ući će u njega i neće moći dobiti prometnu i vozačku dozvalu. Druga izmjena tiče se plaćanje kazni.

"U praksi smo vidjeli da se građanima često događa da nemaju novac kod sebe, a imamo tu mogućnost 50 posto plaćanja. Sada to širimo na tri dana nakon počinjenja prekršaja. Što je još važnije, oni građani koji su, primjerice, snimljeni na autocesti te dobili doma uplatnicu do sada su je morali platiti u 100-postotnom iznosu. Ako ne osporavaju prekršaj sada također u roku tri dana mogu platiti iznos od 50 posto", naglasio je Miljenić.

Vlada je danas potvrdila i odluku o kreditiranju HAC-a kod Sberbanke u Zagrebu i Moskvi radi financiranja plana poslovanja za ovu i iduću godinu. HAC se kreditirao za 150 milijuna eura uz poček od dvije godine i rok otplate od pet godina.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.