Biznis

'Sve su to Kerumovi spinovi'

Kerum je pustio priče o novim dućanima da ne plati dugove?

Kerum je pustio priče o novim dućanima da ne plati dugove?

Iako je tvrtka Kerum u predstečajnoj nagodbi do Nove godine najavila otvaranja dva hipermarketa u Splitu i Kaštelima, vjerovnici u to ne vjeruju. Smatraju da je sam Željko Kerum u javnost poturio lažne informacije o ponovnom povratku u trgovinu, kako bi dobio na vrijeme i izbjegavao vraćanje nagomilanih dugova nabavljačima. Kerum d.o.o. prema podacima s FINA-e duguje 514 milijuna kuna, polovicu bankama, a ostalo državi i 800-ak poduzeća.

'Sve su to Kerumovi spinovi'

- Ma, kakvi hipermarketi - nitko ne zna niti kad, niti gdje će biti otvoreni, koga će zaposliti... To su Kerumovi spinovi kako bi dobio na vremenu i sve palo u zaborav. Hoće se navući vjerovnike, da će ponovo početi poslovati u trgovini kako bi ga se pustilo na miru, te kako bi nam nakon nekog vremena tobože vratio dugove. U predstečajnoj nagodbi se predlaže da se tvrtke vjerovnici odreknu 30 posto svojih potraživanja, te da će svoj novac dobiti u pet godina uz godišnju kamatu od 4,5 stopu. To je van svake pameti i logike - kazao je dalmatinski poduzetnik kojem tvrtka Kerum duguje skoro pola milijuna kuna za isporučenu robu njegovom trgovačkom lancu.

Smatra da Željko Kerum uživa jaku političku zaštitu, jer ga nitko ne dira. Posebice jer mu tvrtka nije u stečaju kako bi se od imovine mogli naplatiti brojni vjerovnici. I dalje živi na visokoj nozi, upozoravaju vjerovnici, razmeće se automobilima i brodovima, a dugovi mu se opraštaju.

Kerum d.o.o. ima samo jednog zaposlenika - svog brata Juru

U Kerumu d.o.o. uopće nema zaposlenika jer su većinom prešli kod novih vlasnika, trgovačkih lanaca Studenac i Tommy. Jedini zaposlenik u Kerumu d.o.o. ostao je brat mu Jure Kerum, koji se, pak, pokazao agilniji u proizvodnji češnjaka na rodnoj grudi u Muću, nego u vođenju posrnulog Željkovog trgovačkog lanca.

- Kako može Kerum d.o.o. biti u predstečajnoj nagodbi, čiji to država štiti interes?! Jasno je da u propalim poduzećima, poput Konstruktora, se takvom nagodbom pokušava zaštiti oko 2000 radnika da ne ostanu na cesti. No, Kerum nema zaposlenih, a niti registrirane djelatnosti. S druge strane, država penzionerima za neplaćenu ratu struje, sjeda na račune, rasprodaje imovinu! Pa, Kerumu niti banke ne žele sjesti na imovinu jer im se ne isplati. Krediti koje je kod njih dizao, kao u slučaju hotela Marjan, veći su nego današnja vrijednost toga - upozorio je isti poduzetnik.

Kerum: Hipermarketi su moja stvar

Željko Kerum sve to smatra pukim naklapanjima. Tvrdi da ima tri puta više kapitala i obveza prema svojoj tvrtki nego su njegova dugovanja. Nije želio otkriti kad će i hoće li otvarati hipermarkete, te tko njemu duguje.

- To s hipermarketima je moja stvar. Nema ja niti vjerovnika. Ljudi dižu tenzije kako ne bi nama vratili dugovanja koja su veća od potraživanja. Daljnji razvoj situacije je stvar dogovora i razgovora, sagledati to knjigovodstveno i pravno - poručio je bivši splitski gradonačelnik.

Pivac: Ne možemo se naplatiti od Keruma

Ivica Pivac, direktor vrgoračke mesne industrije Pivac i sam potražuje milijune kuna od tvrtke bivšeg splitskog gradonačelnika. Zaprepastilo ga je da bi se u postupku predstečajne nagodbe trebao odreći trećine svojih potraživanja od Keruma kao i drugih 810 vjerovnika, osim banaka koje bi trebale dobiti pune iznose.

- To je atak na privatno vlasništvo na koji ne možemo utjecati. Zbog čega da se odreknemo svog novca koji nam se duguje. Predstečajna nagodba nakon privatizacije novi je hrvatski specijalitet, izmišljotina kakva na postoji u svijetu. Svatko tko se bavi biznisom mora računati na rizik da će propasti. No, ovdje nema mogućnosti da se naplatimo iz stečajne mase za koju sam Kerum govori da je veća nego dugovi - rezigniran je Pivac.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.